fbpx   .  

Fransız Uzay Şirketine “Eşcinsel” Cezası

Dünyanın önde gelen hava savunma ve uzay şirketiEuropean Aeronautic Defence and Space Company’nin (EADS) Ankara Temsilciliği’nde bir yıl kadar görev yapanVeli Kaan Atilla, şirketin irtibat bürosu temsilcisi Michel Barrault’un mesai sırasında alkol aldığı sırada kendisine karşı kullandığı “eşcinsel”, “Alevi-Ajan” suçlaması üzerine dava açmıştı.
Atilla, bu psikolojik baskıların ardından işten çıkarıldı. Kendisine yapılan baskıların etkisiyle mide tümörü olduğunu, kulak rahatsızlığı yaşadığını ve psikolojik tedavi gördüğünü belirten Atilla’nın Ankara 15’inci İş Mahkemesi’nde Barrault aleyhine açtığı 50 bin TL’liktazminat davası sonuçlandı. Hâkim Ali Şahin, davanın Barrault aleyhine açılmış olmasına karşın asıl sorumlunun Fransız şirketi olduğunu belirterek Fransız şirketi “mobbing” uyguladığı gerekçesiyle 20 bin TL manevi tazminat ile tüm mahkeme ve avukatlık giderlerini ödemeye mahkûm etti.

945414_fcd0cae1d3d92b80211dc99a1257f0bcVeli Kaan Atilla geçtiğimiz Mayıs ayında yine Haberturk gazetesine konuyla ilgili röpörtaj vermişti.

İşte Işıl Cinmen’in ropörtajından dikkat çeken başlıklar:

 

Kaç yaşındasınız?

52.

Kaç senedir çalışıyorsunuz?

İş hayatında 25 yılı doldurdum.

Nerelerde çalıştınız?

Bundan önce 15 yıl Siemens AG Türkiye, Turkcell’in bağlı şirketi MAPCO, daha sonra da Turkcell’le iş yapan bir firmada genel müdür yardımcılığı yaptım. Daha önce yaptığım işler de telekomünikasyon ve savunma ağırlıklı işlerdi. Zaten EADS’a da bu konudaki tecrübelerim nedeniyle istihdam edilmiştim.

Önceki iş yerlerinizde cinsel yöneliminiz nedeniyle başınıza kötü bir olay geldi mi?

Çalıştığım hiçbir şirkette bu konularda en ufak bir baskı, eleştiri ya da aşağılanmaya maruz kalmadım.

EADS’da ne kadar çalıştınız?

11 ay görev yaptım. Göreve 2010 Nisan’da başladım ve 2011 Şubat’ta işten atıldım.

Göreviniz tam olarak neydi?

Acil haberleşme amacıyla tedarik edilecek sistemler başta olmak üzere, insansız hava araçları, Airbus için üretim yapan taşaron firmalar, polis, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı ile ilgili ihale ve projeler konusunda Satış Direktörlüğü yapıyordum.

Sorunlar ne zaman başladı?

İşe girmemi takip eden birkaç ay içinde yavaş yavaş başladı ve yoğunlaşarak arttı.

Anlatın lütfen.

Sorunların kaynağı Fransız asıllı müdürüm M. B. ve onu sürekli olumsuz etkileyen Türk danışmanıydı. Baskı sadece cinsel tercihimle sınırlı değildi. İş konusunda da aşağılama ve baskılara maruz kaldım.

Peki sizin işinizi yeteri kadar iyi yapmıyor olma ihtimaliniz yok mu? Bunu hiç objektif olarak düşündünüz mü?

Tecrübemden dolayı işim konusunda bilgi birikimim azımsanamaz. Bunun yanında başarısız biri asla değilim. Tüm yaşadıklarıma rağmen işten ayrılmamamın sebebi de buydu. Birincisi işimi çok seviyor ve bir şeyler başarmaktan keyif alıyordum. İkincisi de, gerek yerli gerekse yabancı iş ortaklarının benimle çalışmaktan duydukları memnuniyeti sürekli dile getirmeleriydi. Bu beni motive ediyordu.
Ama kendi müdürünüz…

Ancak bu konu patronum ve danışmanı için doğal bir tehdit oluşturdu. Ve baskı sistemli şekilde arttı.

Ne yapıyordu tam olarak?

Müdürüm gündüz saatlerinden itibaren işyerinde alkol alıyordu. Beni de içki içmeye zorluyordu ve bu beni huzursuz ediyordu. Bir noktadan sonra sürekli bana hakaret ediyordu, sistemli biçimde aşağılıyordu. Hakkımda eşcinsellik başta olmak üzere “Alevi, ajan” gibi söylentiler yayarak bana psikolojik mobbing yaptı.

Şirkette tanıklarınız var mı?

Evet. İşten çıkartıldıktan sonra da büroda çalışanlara benim “eşcinsel ve Alevi” olduğum için işten çıkarıldığımı söylemiş. Yaşadığım bu olumsuzluklar sonucu strese bağlı mide tümörü ve kulak rahatsızlığı oluştu. Bu nedenle uzun süre tedavi gördüm. Psikolojik olarak kendimi çok kötü hissediyorum.

Size böyle davranmasının haklı bir tarafı olamaz ama nedeni neydi?

Yerli ve yabancı iş ortakları işi iyi bilmem nedeniyle benimle çalışmayı tercih ediyordu. Bu da onlarda huzursuzluk yarattı sanıyorum. Beni bilgi sızdırmakla suçlamaya başladılar.

Ajan gibi mi yani?

Evet. Ajanlık suçlamasıyla sistemli bir baskı uygulandı ve sonuçta işime son verildi.

Psikolojik olarak nasıl etkilendiniz bu süreçten?

Hayata bakış açım ve inançlarım çok net. İnsanların ırk, cins, cinsel eğilim, mezhep, politik ve hayat görüşleriyle eleştirilmemesi gerektiğini düşünürüm. Özellikle iş ortamında bu tip konulardan dolayı hiçbir şekilde baskıya maruz kalınmamalı. Ancak Almanya ve Fransa gibi iki büyük ülkeye bağlı bir şirkette çalışan Fransız kökenli bir müdür benim değerler sistemimi yerle bir etti.

Ne boyutta bir tahribattan bahsediyoruz?

Yoğun bilgi birikimi ve deneyime sahip olmama rağmen yapılan aşağılamaların yarattığı depresyon nedeniyle işsiz kaldım. Bu stres sonucu psikolojim bozuldu. Ve uzun dönem profesyonel yardım almak durumunda kaldım.

Ne davası açtınız?

Mahvolmuş bir kariyerin en azından kısmen tazmini için 50.000 TL’lik manevi tazminat talep ettim.
Dava açmadan önce şikayetinizi yurt dışındaki şirket merkezine ilettiniz mi?
Bu konuyu önce telefonla, sonra da yazılı olarak Almanya’daki hukuk bölümünün başıyla paylaştık ama herhangi bir geri dönüş olmadı.

Kaynak: HT GAZETE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.