Fransız Yüce Divan Kararını Verdi: Tüp Bebek Her Kadının Hakkı

 Fransız Yüce Divan Kararını Verdi: Tüp Bebek Her Kadının Hakkı
Digiqole ad

Fransız yüce divanı, süregelen tüp bebek konusunu karara bağladı.

Tüp bebek teknolojisi (IVF) Fransa’da 1980’den beri temel sağlık kapsamında bulunuyor. Fakat bu hizmetten sadece evli erkek-kadın çiftler faydalanabiliyor. Eşcinsel çiftler veya herhangi bir sebepten ötürü tek olan kadınlar, IVF için kabul edilmiyor.

Bir seneye yakın bir zaman dilimi kadar önce, bir etik kurulu toplanmış ve IVF’nin herkesin hakkı olduğunu belirtmiş, LGBT dostu Macron da süreci buna uygun düzenlemeye yönelik adımlar atmıştı.

Bu konu Macron için seçim propagandası da olmuş, eşcinsel evliliğe sıcak bakmayan Le Pen karşısında elini güçlendirmişti.

Fransa’nın en yüksek adalet kurumu olan Conseil d’Etat, dün itibariyle IVF’nin medeni durum ve cinsel yönelime bakılmaksızın bir hak olduğuna kanaat getirdi. Fakat yine de muhafazakar kesimin konu ile alakalı daha önce büyük anti-protestolar düzenlemiş olması, halkı düşünmeye itiyor.

IVF hizmeti Fransa’da ücretsiz veriliyor.

Yüce divanın biyoetik komitesi tarafından hazırlattığı rapor doğrultusunda, eşcinsel çiftlerin ve eşi olmayan kadınların IVF hizmetinden faydalanabilmesi için bir bariyer olmadığına kanaat getirildi.

Fransa’daki muhafazakarlığı düşünülünce konunun hemen tatlıya bağlanması uzak bir ihtimal olarak gözüküyor. Yine de bu IVF’nin çift tedavisinden çok birey tedavisi olarak ele alınmasına zemin hazırlayacak bir gelişme.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin