Gay Çifti Restorana Almayan İşletmeye Tepkiler Çığ Gibi Büyüdü

 Gay Çifti Restorana Almayan İşletmeye Tepkiler Çığ Gibi Büyüdü
Digiqole ad

Ünlü restoran, “buluşma gecesi” etkinliğini aynı cins çiftleri kısıtlayan bir politikayı savundu.

Güney Afrika’nın Brakpan’taki Lake Restaurant, çiftler için özel bir perşembe gecesi düzenliyor. Bununla birlikte, Güney Afrika menşeli haberler, restoran sahiplerinin, gay çiftlerin alınmasına izin vermediğini açıkladı.

Restoran müdürü çekilen bir videoda, iki gay erkeğin girişini reddederek şöyle dedi, “Amacımız ayrımcılık yapmak değil, ancak gecenin bu şekilde olmasını istiyoruz.”

“Herhangi bir gün gay çiftler restorana gelebilir. Sadece perşembe günleri eşcinsel çiftlere izin vermiyoruz.”

Restoranın sahibi Sami-Jo Amiras, Johannesburg’un News24’le yaptığı röportajda bu politikayı savundu. Buluşma gecesinin bir erkek ve bir kadın için tasarlanmış bir olay olduğuna dair ısrar ediyordu.

Ancak Güney Afrika İnsan Hakları Komisyonu politikanın, ülke Anayasasının cinsel yönelime dayalı ayrımcılığı yasaklayan eşitlik maddesini ihlal edip etmediğini araştırdığını söyledi.

Bir sözcü News24’e şunları söyledi: “İnsanlara cinsel yönelimlerini temel alarak hizmetleri reddeden birçok kuruluş var ve bu açıkça eşitlik hakkımıza aykırı.”

Wendy Alberts, görgü tanığının haberine göre, olayın Güney Afrika Restoranlar Birliği tarafından araştırılacağını da doğruladı: “Bir restoran sahibinin müşterilerinin kabul edilme durumunu reddetme hakkı vardır, ama bunu hiçbir şekilde cinsiyete göre değerlendiremezler. Irk, cinsel tercih ya da eşitsizliklere karşı mücadele etmek gerekiyor.” dedi.

Restoran, konuyla ilgili olarak olumsuz değerlendirmeler aldı.

Olaya tepki gösteren biri, “Dürüst olmak gerekirse, tanınmış bir restoranın böylesine dar görüşlü olmasına şaşıyorum. Nasıl insanlara karşı ayrımcılık yaparsınız? evet, inkar ediyorsunuz, ancak eylemleriniz sözlerinizden daha yüksek sesle konuşuyor.”

“Ayrıca ırklararası çiftlere karşı mısınız? ayrıca Hristiyan olmayan insanlara karşı mısınız? asıl mesele, eşcinsel çiftlere bir buluşma gecesi yapma imkanını inkar ediyor oluşunuz.”

Güney Afrika, LGBT eşitliği konusunda Afrika’nın en ilerici ülkesidir. Yasalar insanları, cinsiyet veya cinsel yönelim temelinde ayrımcılığa maruz bırakmamak için korumaktadır.

Güney Afrika’da Eşcinsel evlilikler 2006 yılından bu yana yasal ve 2002 yılından bu yana eşcinseller evlat edinilebiliyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin