fbpx   .  

Gay Kampanyacı Onu İntiharın Eşiğinden Kurtaran Adamla Birlikte Koştu

Jonny Benjamin ve Neil Laybourn Londra Maratonu’nda koştu.

Gay akıl sağlığı kampanyacısı, hayatına son verecekken, konuşarak onu ikna eden adamla beraber Londra Maratonu’nda koştu.

 

Jonny Benjamin, 2008 yılında, hayatına son vermek için atlama düşüncesiyle Londra’daki Waterloo Köprüsü’ne çıktı. Kendisine 20 yaşında şizoafektif bozukluk teşhisi konulmuştu ve aynı yıl hayatına son vermek istedi.

Ama Neil Laybourn, onu kahve içmeye çağırdı ve “her şey daha iyi olacak” dedi. Bunun anlamı şuydu; Benjamin hayatına son verme işini tamamlayamayacaktı.

Benjamin, sekiz yıl sonra, ‘Find Mike’ kampanyası için Laybourn ile tekrar bir araya geldi ve dün düzenlenen Londra Maratonu’nda beraber 26.2 mil (yaklaşık 42 km) koştular.

Heads Together isimli akıl sağlığı yardım kurumu yararına koştular ve Cambridge Dük ve Düşeşi tarafından davet edildiler. Ayrıca Prens Harry de onların amaçlarına destek için koştu.

İkili, geçen yıl Heads Together etkinliği üzeri, ikisi için de ilk olan maratonda koşmayı kabul ettiler.

Sponsorluk sayfalarına burada ulaşabilirsiniz:

http://uk.virginmoneygiving.com/team/JonnyandNeil

Yarışın “fevkalade” olacağını ve Heads Together için 50,000 Sterlin (Yaklaşık 230.000 TL) toplamayı amaçladıklarını söylediler.

Maratonda koşacak olan Benjamin “Çok ama çok duygusal olacak.” dedi.

“Ama bunda hepimiz beraberiz ve bunun bir parçası olmaktan dolayı çok heyecanlıyım, bu bir ayrıcalık.”

Nisan ayının başında Benjamin, bir süredir sesi çıkmadığı için özür diledi ve büyükannesinin öldüğünü söyledi.

Dün sabah Facebook sayfasında ise şöyle yazdı: “Londra Maratonu yolunda. Midemde kelebekler uçuyor! Sonunda bugünün geldiğine inanamıyorum!”

“İtiraf etmek gerekirse, bunun için ihtiyacım olan idmanı yapmadım. Hastalığımın tekrar nüksetmesi ve hastaneye geri dönmemle, aile hastalıklarıyla ve son olarak önce amcamın sonra büyükannemin birkaç gün önce vefat etmesiyle, şimdiye kadar benim için zor bir yıl oldu.”

“Ama bu 26 mili TAMAMLAYACAĞIM! Yolun bir kısmında emeklemem gerekse bile! Akıl sağlığı için çok önemli bir an gibi hissettiriyor. Dünyanın ilk #mentalhealthmarathon (#akılsağlığımaratonu) olarak anılıyor.”

“Bunun bir parçası olmak bir ayrıcalık!”

Laybourn ise Telegraph’a yaptığı açıklamada “Bu konuda çok olumlu hissediyorum.” diye ekledi.

“Bunu söylediğinizde, Heads Together’a bunu yapacağınızı söylediğinizde, bunu geri alamazsınız.”

Sözlerine, “O gün köprüde Jonny’nin yanından geçtiğimde, medyada akıl sağlığı ile ilgili hiçbir şey yoktu.” diye devam etti.

“Şimdi, her gün gazetelerde bir makale var. Bu aynen uyanmak gibi, ve bunu görmek çok güzel.”

Kensington Sarayı sözcüsü Telegraph’a şöyle açıklama yaptı: “Dük ve Düşeş ve Prens Harry, Heads Together yaptığı işlerin maratondan sonra da, iyi bir şekilde devam edeceğine karar verdi.”

“Kraliyet Kurumu, insanların iletişim kurmasına yardım etmesi ve ihtiyacı olan bilgiyi ve rehberliği alması amacıyla kurulan yeni girişimlere destek olmak için gönüllü sektör ile işbirliği yapacak.”

“Bu, yeni dijital programları ve araştırma ve eğitime yapılacak başlıca desteği de kapsayacak.”

İkiliye diğer koşucularla birlikte Prens Harry ve Cambridge Dük ve Düşesi tarafından koşu güzergahının birçok noktasında tezahürat edildi.

Prens Harry maratonla ilgili olarak “Eminim hayatınızın en yapmaya değer deneyimlerinden biri olacak. William, Catherine ve ben, hepinizi yüreklendirmek için orada olacağız.” diye açıklama yapmıştı.

Benjamin geçtiğimiz yıl, PinkNews’e, günümüz toplumunda erkeklerin karşılaştığı birçok sorunun altını çizdiği etkileyici bir videodan bahsetmişti.

Dokunaklı ve açık yürekli, #IAmAMan (#BenBirAdamım) isimli bu videoda, Benjamin kişiliğinden, fiziksel görüntüsünden ve onu en güvensiz hissettiren sağlık sorunlarından açıkça bahsederken izlenebilir.

2016 yılının Ocak ayınca, Benjamin gençler için akıl sağlığı atölyeleri başlattı.

Mart ayında Prens Harry, annesinin 26 yıl önce ziyaret ettiği HIV yardım kuruluşuna kraliyet ziyareti yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.