Geleneksel Cinsiyet Normlarını Yıkan 10 Karakter

 Geleneksel Cinsiyet Normlarını Yıkan 10 Karakter
Digiqole ad

Çok sevdiğimiz bazı kurgu karakterler, cinsiyet normlarını yıkarak özgürlüğünü ilan etmiştir.

Günümüzde birçok cinsiyetsiz kişi yaşarken medyada cinsiyetsiz bireylerin temsilinin bu kadar az olması üzücü bir gerçek. Televizyonda gördüğümüz, filmlerde seyrettiğimiz veya oyunlarda oynadığımız karakterlerin cinsiyetleri genelde açıkça belli edilir. Fakat bazı yapımcılar sayesinde ‘cinsiyetsiz karakterler’ başarılı bir şekilde temsil edilmiştir. İşte onlardan bazıları;

Stevonnie (Steven Universe)

Steven Universe, çeşitliliği başarıyla temsil ediyor. Bu başarılı temsil, karışık ve eşsiz karakterler, cinselliğin akışkan olması gibi yollarla yerine getiriliyor.  Stevonnie isimli karakter, cinselliğin akışkan olmasını başarılı bir şekilde temsil eden bir karakter örneği. Stevonnie, kendisini olduğu gibi tanımlıyor.

S. LaFontaine (Carmilla)

S. LaFontine, Carmilla isimli internet dizisinden tanıdığımız bir karakter ve kendisi için diğer cinsiyetsiz bireyler gibi ‘their/they/them’ zamirlerini kullanıyor.

Taylor Mason (Billions)

Cinsiyetsiz aktör Asia Kate Dillon, Billions’da Taylor Mason isimli ve aynı zamanda cinsiyetsiz bir karakteri canlandırdı. Dillon, The Hollywood Reporter’la röportajında, “Ben daha kadroya alınmadan önce Taylor karakterini yazarken LGBT’ler arasından birini seçmeye çalışmışlar,” dedi. “Cinsiyetsiz bireylerle iletişime geçmişler ve cinsiyetsiz bireyleri anlayabilecek birine rolü vermek istemişler.”

Zoe Hange (Attack on Titan)

Hange’in cinsiyeti Attack on Titan’ın ne animesinde ne de mangasında direkt olarak belirtilmemiştir. Bu, serinin yapımcıları tarafından planlanan bir hareket olmuştur. Hayranlar tahmin yürütse bile karakterin cinsiyeti, serinin odak noktası olarak konuyu dağıtmamıştır.

Poison (Street Fighter)

Poison, oyun dünyasında sürekli olarak tartışılan bir karakter olmuştur. Oyunun Kuzey Amerika’daki versiyonunda transseksüel bir kadın, Japonya versiyonunda ise kadın görünümlü bir erkek olarak betimlenmiştir. Fakat Poison’ın cinsiyeti geleneksel ve sıkı cinsiyet normlarını yıkmaktadır.

Asari (Mass Effect)

Mass Effect, insanlar ve uzaylıları barındıran ve oldukça sevilen bir bilim kurgu oyunu. Oyundaki en ilgi çekici tür ise ‘Asari’ isimli güçlü, mavi yaratıklar. Bu türün cinsiyeti yok ve erkek/kadın olarak ayrımı yapılmıyor.

Zer0 (Borderlands 2)

Zer0, feminen veya maskulen özelliklere sahip değil. Sesinin kalın olması sebebiyle hayranlar tarafından erkek olduğu düşünülse de bu, cinsiyetini saklamak için yapılmış olabilir. Çünkü karakter bir suikastçi. Her ne kadar diğer oynanabilen karakterlerin cinsiyetleri açıkça belirtilse de Zer0’nun cinsiyeti hiçbir zaman belirtilmedi.

Frisk (Undertale)

Oyun dünyasında cinsiyeti belirsiz bir diğer karakter de Frisk. Undertale’in oyun geliştiricileri, oyuncuların karakterin cinsiyetini isterlerse belirlemesini istemezlerse de belirlememesini ve kendi yerine koymasını istedi.

Bütün Karakterler (Minecraft)

Minecraft’ın geliştiricileri oyundaki bütün karakterlerin cinsiyetinin nötr olduğunu belirtti. Oyunun yaratıcısı Markus Persson, “Oyundaki karakterler ‘insanları’ temsil etmek için tasarlandı,” diye yazdı.

BMO (Adventure Time)

Adventure Time’daki sevimli karakter BMO’nun cinsiyeti belirtilmedi. Her ne kadar bazı hayranlar BMO’nun cinsiyetini tartışma konusu yapsa da, antropomorfik bir karakterin cinsiyetinin olmaması şaşırılacak veya alışılmadık bir durum değil.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

36 Paylaşımlar
Paylaş36
Tweetle
Paylaş
Pin