Genleriniz Aktif ya da Pasif Olmanızda Etkili Olabilir

 Genleriniz Aktif ya da Pasif Olmanızda Etkili Olabilir
Digiqole ad

Toronto Mississauga Üniversitesi’nden araştırmacılar, eşcinsel ve biseksüel erkeklerin yatakta tercih ettiği anal seks rolünün genetik bir dayanağı olabileceğini keşfettiler (birinin pasif, aktif veya her ikisi de, olması üzerinde).

Araştırma ekibi, Toronto Pride etkinliklerine katılan heteroseksüel, eşcinsel ve biseksüel erkeklerle anket yaptı. Erkeklere tercih ettikleri cinsel pozisyonları, solak veya sağlak olup olmadıklarını, çocuklukta algılanan cinsiyet uyumsuzluklarını ve kardeş sayılarını sordular.

Anketler, pasiflerin daha büyük erkek kardeşlere sahip olma, çocukken cinsiyete uygun olmama ve solak olma ihtimalinin heteroseksüel erkekler, aktifler ve çok yönlülere göre daha fazla olduğunu ortaya koydu. Önde gelen araştırmacılardan birinin önceki çalışmaları, kişinin cinsel rolü ile baskın el tercihi arasında ve daha çok ablaya sahip olmakla çok yönlü olmak arasında güçlü bir ilişki bulmuştu.

Bu çalışmanın öncesinde, bir avuç seks araştırmacısı ve bilim insanı, sosyal faktörlerin eşcinsel ve biseksüel erkeklerin tercih ettiği anal seks rollerinde büyük rol oynadığını söyledi. Örneğin, pasiflerlerle dolu bir şehirde yaşayan bir pasif, aktif ya da çok yönlü olabilir. Ayrıca, erkeklerin sürekli olarak pasifleri zayıf veya kadınsı olarak utandırması gibi toplumsal baskılar, daha fazla kabul ve saygı kazanma çabasıyla bazı pasifleri tercih ettikleri cinsel pozisyonları değiştirmeye zorlayabilir.

Baş araştırmacılardan biri olan Doug P. VanderLaan, bu baskıların kişinin cinsel arzuları ile gerçek davranışları arasında bir farka neden olabileceğini söylüyor. Dolayısıyla VanderLaan, kişinin anal seks rolü ile biyolojik yapısı veya algılanan cinsiyet uyumu arasında bir bağlantı olsa bile, nedenselliğin muhtemelen dolaylı olduğunu söylüyor. Diyor ki:

“Cinsel rol kimliği gelişimi, onlarca yıl içinde ortaya çıkan karmaşık bir süreçtir, bu nedenle, rahimde meydana gelen bazı erken yaşam gelişimsel deneyimlerinin, on yıllar sonra birinin cinsiyet rolü davranışını doğrudan etkilediği fikri, potansiyel olarak biraz fazla basit görünüyor ve kesinlikle biz bu tür bir senaryonun gerçekten geçerli olduğuna dair kanıtlayıcı kanıtlara sahip değiliz. “

İlginç bir şekilde, Northwestern Üniversitesi’nden önceki bir başka çalışma, pasif zevkleri tatmin edici bulursanız ve cinsel kontrol dinamiklerine teslim olursanız (yani, yatak odasında önceden belirlenmiş seks rollerine bağlı kalarak) pasif olma olasılığınızın daha yüksek olduğunu buldu. Bu çalışma aynı zamanda kişinin cinsel konumunun kendi kendini etiketlemesinin yetişkinlikte 15 yıllık bir süre içinde geliştiğini ileri sürdü. Bu çalışmanın yazarı,

“Basitçe söylemek gerekirse,” dedi, “zaman içindeki iyi veya kötü cinsel deneyimler, insanları bir role yönlendirir.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

66 Paylaşımlar
Paylaş66
Tweetle
Paylaş
Pin