Gucci, İlk Cinsiyetsiz Koleksiyonunu Piyasaya Sürdü

 Gucci, İlk Cinsiyetsiz Koleksiyonunu Piyasaya Sürdü
Digiqole ad

Gucci, uzun zamandır beklenen cinsiyetsiz koleksiyonu Gucci MX’i geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdü.

Gucci MX, lüks markayı daha ‘dahil edici’ yapmak için internet sayfasında yeni açılan bir ‘cinsel yönelim ve biyolojik cinsiyetten bağımsız’ kısım.

Kreatif direktör Alessandro Michele, ‘cinsiyet’ odaklı defilelerin kaldırılacağına söz verdi. Ayrıca “MX” kısmı, 22 Temmuz 2020 Çarşamba tarihinde internet sayfasının “erkek”, “kadın” ve “çocuk” kısımlarıyla aynı fiyata sahipti.

Koleksiyonun bir parçası olarak Gucci, klasik Jackie 1961 çantasını yeniden tasarladı. Gucci’nin Instagram sayfasında şöyle bir yazı paylaşıldı: “Yeni çantanın tasarımı, cinsiyetsiz tavrıyla gelenekselliğin ötesine geçiyor.”

Fakat ‘cinsiyetsiz’ olmak, bir tavır değildir.

Ayrıca Gucci MX, müşterilere birçok koleksiyondan “cinsiyetsiz modellerle” çekilen her bir ürünü inceleme fırsatı tanıyor.

Gucci’nin resmi sayfasındaysa, “Cinsel eşitlik altında kendini ifade etmeyi kutlamak. Gucci, MX’i sunar,” diye yazıldı. “Gucci’nin koleksiyonları, cinsiyet ayrımı sınırlarını kendini ifade etme altında yok etmeyi vurgulamaktadır.”

Yine de insanlar “cinsiyetsiz” insanların nasıl göründüğünü merak edebilir. Gucci’ye göre ‘cinsiyetsiz’ bireyler, zayıf insanlardan ibaret. Ayrıca Gucci, modellerin cinsiyetsiz olup olmadığını özellikle belirtmedi. Yine de bu bireylerin topluluğu temsil edeceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Cinsiyetsiz bireyler, sadece zayıf insanlardan oluşmuyor. Farklı vücut çeşitlerinin, feminen veya maskülen cinsiyetsiz bireylerin var olabileceği kabul edilmeli. Bu spektrumun dışında kalanlar da eşit bir şekilde kutlanmalı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

83 Paylaşımlar
Paylaş83
Tweetle
Paylaş
Pin