Güney Afrika’da Bir Çocuk Fiilen HIV Tedavisi Oldu

 Güney Afrika’da Bir Çocuk Fiilen HIV Tedavisi Oldu
Digiqole ad

Uzmanlar bu olayın ilerde HIV’in çaresine yol gösterebileceğini söyledi.

Doktorlara göre, Güney Afrika’daki dokuz yaşında bir çocuk fiilen HIV tedavisi oldu. Kimliği gizlenen çocuk, doğduktan hemen sonra bir sürü tedavi yöntemine maruz kaldı.

Aktif olan virüsün herhangi bir belirtisini görmeden yıllarca yaşadı. Uzmanlar bu durumun ileride HIV’nin kesin çaresine yol gösterebileceğini söyledi.

Çocuk, virüsü 2007’de annesinden kaptı ve kanında çok yüksek seviyede HIV vardı. Klinik çalışmalarda çocuk henüz 9 haftalıkken antiretroviral tedavi görmeye başladı. Virüs seviyesi belirlenemez seviyelere düştü ve 40 haftadan sonra gördüğü tedavi son buldu.

Johannesburg Perinal HIV Araştırma Ünitesi’nin pediatrik araştırma başkanı Dr Avy Violari,

“Sadece antiretroviral terapi ile bu kadar gerileme yaşanacığını düşünmüyoruz. Çocukta virüs seviyesinin bu kadar gerilemesine neyin neden olduğunu bilmiyoruz, fakat inancımız genetik veya bağışıklık sistemi yönünde.”

Çocuğun vücudu HIV’ye karşı daha önce hiç gözlemlenmemiş bir şey yapıyor. Bu durum çözülüp kopyalanabilirse bir antikor veya aşı yöntemi ile yeni bir terapi olabilir.

Terrence Higgins’de medikal yönetici olan Dr Michael Brady;

“Bu olay bize bebeklerde erken başlanırsa tedavide ne kadar ileri gidilebileceğini gösteriyor. Çocuklarda ve yetişkinlerde erken HIV terapisi, HIV’nin ilk haftaları ve aylarında bağışıklık sistemindeki zararlarını gözle görülür derecede azaltabiliyor.”

“Eğer bu mekanizmayı daha iyi anlayabilirsek bizi yeni tedavi stratejilerine hatta belki de bir tedaviye yönlendirebilir.”

“Üzerine çalışmalar yapmak gerekiyor fakat bu olay bize bir gün erken HIV tedavisi ile hayat boyu terapi ihtiyacına son verebileceğimiz umudunu veriyor.”

“Ancak şimdilik erken teşhis ve hayat boyu terapi HIV salgını için elimizdeki en iyi seçenek.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin