Güney Sudan Gaylere Ölüm Cezası Vermek Şartıyla! Çocuk Asker ‘Kullanmayabilir’

 Güney Sudan Gaylere Ölüm Cezası Vermek Şartıyla! Çocuk Asker ‘Kullanmayabilir’
Digiqole ad

Güney Sudan, ülkede gay insanların öldürülmesine devam etmek koşuluyla, çocuk asker kullanımını yeniden değerlendirmeye karar verdi.

TOPSHOT-SSUDAN-CONFLICT-CHILDREN

Ülke, insan haklarını ihlal eden çocuk asker kullanımı ve kadın sünneti gibi yasalarını gözden geçirmesi için zorlanıyor.

Buna rağmen ülke, bunun “geleneksel kültürleri” olduğunu söyleyerek, gay ilişki için ölüm cezasını durdurmaya karşı çıkıyor.

Bu cevap, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyinin geçtiğimiz yılın sonunda teslim ettiği değerlendirmelerden sonra geldi.

Değerlendirme sürecinde, ülkeden eşcinselliğin suç olmaktan çıkarılması istendi, buna rağmen Sudan Adalet Bakanı Paulino Wanawila tarafından evlilik eşitliği istendiği dedikoduları yayıldı.

Güney Sudan, gay ilişkilere verilen ölüm cezasını bitirmenin “ulusal yasalarıyla ve politikalarıyla” çatıştığını ve sadece “geleneksel kültürlerine” saygı duyulduğu takdirde Birleşmiş Milletler’in tavsiyelerinin göz önünde bulundurulacağını söyledi.

Ülkede,“doğanın düzenine karşı yapılan cinsel ilişkinin” 10 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacağını dikte eden yasalar var.

Bununla birlikte yerel yasalar ölüm cezasına izin veriyor. Birleşmiş Milletler ve diğer insan hakları gruplarının değişimi kabul ettirmesini daha da zorlaştırıyor.

Uluslararası Af Örgütü için Güney Sudan’da araştırma yapan Elizabeth Deng, GSN’e ülkenin eşcinselliğe kesinlikle “çok düşmanca” yaklaştığını söyledi.

Sudan’da şimdi hiçbir LGBT grupları yok, var olan son grup da, üyelerinin söylenenlere göre şiddetli bir şekilde taciz edilmesinin ardından dağıldı.

Deng “açık bir şekilde eşcinsel olmanın” ülkenin yasaları yüzünden neredeyse imkansız olduğuna vurgu yaptı.

“Sudan, kanunsuzluk sebebiyle, gerçek ya da algılanan cinselliğin yüzünden kolaylıkla ölebileceğin bir yer.” 

“Güney Sudan’da sessizce acı çeken pek çok insan olduğuna eminim. Kültürel düşmanlığı bildikleri için, kendilerini açıklamaları çok büyük bir risk olur.”

“Birleşmiş Milletler raporunun hükumetin politikaları üzerinde pek bir etkisi olacağını düşünmüyorum.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin