fbpx   .  

HDP Seçim Bildirgesi’nden: LGBTİ’lerin eşit, özgür ve onurlu yaşam hakkı

HDP’nin “Biz’ler Meclise” başlıklı 2015 seçim bildirgesinde LGBTİ’lerin insan hakları ayrı bir başlıkla yer aldı. “LGBTİ’lerin eşit, özgür ve onurlu yaşam hakkı” bölümünde şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadelenin yanı sıra eşit yurttaşlık, sosyal politikalar, heteroseksizme karşı toplumsal mücadele ve siyasi temsil de yer aldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla partilerinin 2015 seçimleri için bildirgesini açıkladı.

 

“Biz’ler Meclise” başlığını taşıyan bildirgede sosyal haklar, sendikal hak ve özgürlükler, vicdani ret, kadın, gençlik, Kürt sorunu ve çözüm süreci, yargı reformu ve demokrasi gibi başlıklar altında HDP’nin hedefleri paylaşıldı.

Bildirgede LGBTİ haklarına da genişçe yer verildi. “LGBTİ’lerin eşit, özgür ve onurlu yaşam hakkı” başlığı altında HDP’nin genel seçimlerde LGBTİ politikası açıklandı. İlgili bölümün tamamı şöyle:

 

“HDP LGBTİ’lere dönük ayrımcılık ve baskıyı kaldıracak”

“Partimiz cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği çeşitliliğini inkâr eden, görmezden gelen ve hâkim olan heteroseksizm üzerinde yükselen düzene karşı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık ve baskıyı ortadan kaldırarak LGBTİ’lerin eşit ve onurlu yaşam sürdürebilmelerini sağlayacak.

hdp lgbti eylemEşit yurttaşlık, homofobi ve transfobiye karşı toplumsal mücadele

“Türkiye halklarını ve bu coğrafyada yaşayan tüm farklılıkları tanıyan yeni bir anayasa, LGBTİ’lerin eşitliğini tesis etmek için de elzemdir. HDP, LGBTİ’lerin tanınma sorununu önemli bir problem olarak görerek eşit yurttaşlığı anayasal güvence altına alacak adımları gerçekleştirecek ve bununla birlikte homofobik ve transfobik toplumsal kültürün dönüşümü yönünde yürütülen mücadeleyi geliştirecek.

“LGBTİ’lerin kendilerine dair söz ve karar sahibi oldukları, örgütlü ve bireysel olarak idari ve siyasi karar mekanizmalarında doğrudan temsil edilebildikleri yerel ve merkezi yönetim yapılanmaları oluşturulacak.

Sosyal eşitsizliklere karşı sosyal politikalar

“Eğitim, sağlık, istihdam, barınma gibi alanlar başta olmak üzere, tüm yasal mevzuatı LGBTİ’lerin eşit yurttaşlar olduğu kabulü ve saldırılara karşı korunması ilkesiyle kapsamlı biçimde düzenleyerek sosyal eşitsizlikleri giderecek sosyal politikalar hayata geçirilecek.

“LGBTİ’lere yönelik ayrımcılık ve şiddete yönelik ulaşılabilir ve sonuç alıcı mekanizmalar oluşturulacak.”

Kaos GL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.