fbpx   .  

Hebûn LGBT Açlık Grevinde

Diyarbakır’da faaliyet gösteren ve öncelikle o bölgedeki LGBT bireylerin haklarını korumak için çalışmalar yapan HEBUN LGBT derneği, dünden itibaren açlık grevine girdiklerini duyurdu.

Diyarbakır Belediyesi’ne yaptıkları hibe taleplerinin sürekli savuşturulması yüzünden, 3 üyeleriyle açlık grevine girdiklerini açıklayan dernek, talepleri kabul edilene kadar bu grevi sonlandırmayacaklarını bildirdi.

Yayınladıkları açıklama aşağıda:

 

Hebun LGBT olarak toplumun refahı, nefret söylemleri ve nefret cinayetleriyle mücadele etmek, ailelerin çocuklarını öldürmesini engellemek, yerelin kabul etmesini ve LGBT bireylere desteğin pratikte de artık yer almasını sağlamak, zorunlu seks işçiliğine çözüm üretmek gibi birçok nedenle yola çıktık.

Şunu belirtmek isteriz ki yaşadığımız bölgede birbiriyle bağlantılı ve birbiriyle zıt birçok dinamik bulunmakta ve ne yazık ki bütün dinamiklerin içinde homofobi, transfobi yoğun bir şekilde bulunmakta…

LGBT bireylerin yaşadığı sorunları görünür kılmak ve buna “DUR” demek bütün çabamız. Hebun LGBT derneği olarak faaliyetlerimizi yürüttüğümü ofisimizi ekonomik nedenlerden kaynaklı kapatmak zorunda kalıyoruz. Konu hakkında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bile hibe desteği için başvuruda bulunduk ve hibe desteğinin açık bir şekilde yapılmasını talep ettik. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne hibe desteği için başvuruda bulunmamızın sebebi “ötekileştirme”ye karşı durarak bizi destekleyeceklerine dair beklentimizdi. Ancak yaptığımız başvuru hakkında sürekli ya da belediyenin başka birimlerine yönlendiriliyoruz ya da sizi arayacağız deniliyor. Hebun LGBT ofisinin kapanacağını ve açlık grevine gireceğimizi bilmelerine rağmen yoğun programdan kaynaklı böyle bir tutum sergilediklerini ve geri dönüş yapacaklarını söylüyorlar. Bizlere henüz olumlu ya da olumsuz herhangi bir geri dönüş yapılmadı.

Yaşam hakkı en kutsal haktır… Sesimizi duyurmak, LGBT bireylerin yaşadığı sorunları görünür kılmak ve hep birlikte toplumumuzu daha yaşanılır kılmak adına üç Hebun LGBT aktivisti olarak açlık grevine girdiğimizi ve taleplerimizin karşılanmaması durumunda bu grevi sonlandıramayacağımızı belirtmek isteriz.

Saygılarımızla

Hebûn LGBT Diyarbakır Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.