Eşcinsel Edebiyatından Okumanız Gereken ‘6’ Klasik Eser

 Eşcinsel Edebiyatından Okumanız Gereken ‘6’ Klasik Eser
Digiqole ad

Klasik eşcinsel edebiyatından harika bir esere gömülerek 2017’ya başlamayı düşünün. Okumak, zihni uyarmak ve hayal dünyasını geliştirmek için iyi olmasına ilaveten çok seksi.  Sonuçta, kim entelektüel meraka sahip bir adamı çekici bulmaz ki?

İşte 2017 yılında okuma listenize eklemeniz için eşcinsel edebiyatından altı klasik eser…

City_and_the_Pillar-360x528

The City and the Pillar (Kent ve Tuz) , Gore Vidal

Gore Vidal’ın çığır açan kitabını her eşcinsel erkek mutlaka okumalıdır. Gerçekten, bu kitabı okumadıysanız, okuyun. Bu eski roman; Amerikalı bir tenis oyuncusu olan Jim Williard’ın hikâyesini ve en yakın arkadaşı Bob ile olan saplantılı ilişkisini konu alır. Kitap, ilk olarak 1948 yılında yayınlandığında büyük tartışmalara yol açtı fakat, o zamandan beri eşcinsel edebiyatının geleneksel klasiklerden biri sayılıyor.

41HQit7ddhL._SX322_BO1204203200_1Invisible Life , E. Lynn Harris

Lynn Harris, 1991 yılında, bu ilk romanını kendisi yayınlamıştır. 1994 yılında kitap, Doubleday tarafından yeniden yayınlanmış, olumlu eleştiriler almış ve Harris’in üretken fakat trajik bir şekilde kısa kariyerini başlatmıştır. Hikâye, cinsel keşif yolculuğuna çıkan ve hızlı bir şekilde kendini bir kadın ve evli bir erkek arasında bölünmüş olarak bulan genç, biseksüel, siyahi bir erkek olan Raymond Winston Tyler Jr. etrafında döner.

51ihESm0lHL._SX326_BO1204203200_

Dancer From The Dance (Danstaki Dansçı), Andrew Holleran

Andrew Holleran’ın 1978 yılında yayınlanan ilk kısa romanı, New York’un gelişen eşcinsel sahnelerinde aşkı arayan genç bir adamın talihsizliklerini anlatıyor. Malone, Manhattan’ın Everard Hamamları ve gecenin geç saatlerine kadar açık diskolarından, Fire Island’ın boş parkları ve pek çok seks partilerine kadar, anlamlı bir arkadaşlık için her yeri geziyor.

51KUW8vTesL._SX311_BO1204203200_

Before Night Falls: A Memoir, Reinaldo Arenas

Reinaldo Arenas’ın 1994 yılında yayınlanan sürükleyici biyografisi, Küba’da bir köyde geçen yoksul çocukluğu ve Castro için savaşan isyancı ergenliğinden, yazar olduğu için baskılanmasına, eşcinsel olduğu için hapsedilmesine, Mariel nakliyat teknesi ile Küba’dan kaçışına, sonraki hayatına ve New York’daki ölümüne yola açan olaylara kadar her şeyi anlatıyor. 2000 yılında kitap, Javier Bardem’in başrolünde oynadığı başarılı bir film olarak uyarlanmıştır.

51oCpuc5o4L._SX329_BO1204203200_

Dear Lupin: Letters to a Wayward Son, Roger Mortimer and Charlie Mortimer

Bu esprili ve kalpleri ısıtan kitap, bir baba ve onun eşcinsel oğlu arasındaki ilişkiyi anlatır. Kitabın başında Charlie, oğul, kendisi için okumak öncelik olmamasına rağmen babasını üzmemek için Eton’da okumaya başlar. Charlie mezun olup, dünyayı gezmeye başladıktan sonra, Roger düzenli olarak evdeki komik gelişmeler ile birlikte tavsiye içeren mektuplar yazmaya devam eder. Yazışmalar, bir baba ile oğlu arasındaki ilişkiye benzersiz bir bakış açısı sunarak bolca içtenlik, mizah ve bilgelik içerir.

38462

Giovanni’s Room (Giovanni’nin Odası),  James Baldwin

James Baldwin’in 1956 yılında yayınlanan başyapıtı, David’in, Paris’te yaşayan bir Amerikalı olarak homoseksüel arzuları ve bu arzularla birlikte gelen hayal kırıklıkları peşinden giderken özellikle Giovanni adlı İtalyan bir barmene olan duygularını anlatır. Yayınlandıktan yıllar sonra Baldwin, kitabını yayımcıya ilk kez verdiğinde yakmasını söylediklerini ve eşcinsellik konusunun okuyucuları yabancılaştırması konusunda uyardıklarını açıkladı. Baldwin her halükarda kitabı yayınlamayı seçti ve kitap bugüne kadar yazılmış en iyi LGBT romanlarından biri olarak nitelendirildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

76 Paylaşımlar
Paylaş76
Tweetle
Paylaş
Pin