Heteroseksüel Onur’un Gereksizliğini Anlatan 9 Önemli Sebep

 Heteroseksüel Onur’un Gereksizliğini Anlatan 9 Önemli Sebep
Digiqole ad

Türkiye’de pek gündemde olmasa da, batı dünyası bugünlerde Heteroseksüel Onur ile bir hayli meşgul.

Super Happy Fun America adlı bir grubun organize ettiği etkinlik, adından da anlaşılabileceği üzere bildiğimiz Onur’u, heteroseksüellik ile birleştirmeyi hedefliyor.

Kendileri her ne kadar ‘Kültürümüzü anlatacağız, sesimizi duyuracağız’ veya ‘Gördüğümüz baskıyı kıracağız’ gibi naif ifadeler kullanıyor olsalar da, böyle bir organizasyonun niyetini sorgulamamıza sebep olan ve gereksizliğini gösteren birkaç neden sıralamak istedik.

Etrafınızda heteroseksüel Onur güzelleyen olursa, kullanırsınız.

1. Heteroseksüeller sadece heteroseksüel oldukları için cinayete kurban gitmiyor

Her gün kaç LGBT, SADECE LGBT olduğu için öldürülüyor durup bir düşünelim. Sonra da bugüne kadar kaç heteroseksüel birey SADECE heteroseksüel olduğu için öldürülmüş, buna bakalım. Bu iki gerçek ortadayken, ne anlatıyorsunuz siz dostlar?

2. Heteroseksüeller seyahat planlarken kırk takla atmak zorunda kalmıyor

Hangi ülke LGBT dostu, nereye gidersem dayak yemem, nereye gidersem yolda rahat yürürüm gibi hesaplamaları HER SEFERİNDE yapmak nasıl bir yük bir fikriniz var mı? Yok – çünkü heteroseksüeller sadece heteroseksüel oldukları için dışlanmıyor ve şiddet ile karşı karşıya gelmiyor.

3. Heteroseksüeller istedikleri gibi evlenebiliyor

Daha ne diyelim? Evlilik eşitliğinin olmadığı o kadar çok ülke var ki. Bir insan için en basit haklardan biri, sevdiği kişi ile hayatını birleştirmek, bu kadar zor olmamalı. Eh, en azından heteroseksüeller için değil.

4. Heteroseksüeller sadece heteroseksüel oldukları için hapse atılmıyor

Bu dünyanın her yerinde olan birşey değil kabul, ama yine de hala eşcinselliğin yasadışı olduğu yerler var. Bırakın hapsi, ölüm ile bile cezalandırılabiliyor!

5. Heteroseksüellik ‘günahkarlık’ ile özdeşleştirilmiyor

Dünyaya gelir gelmez üzerinize ‘günahkar’ ya da ‘yoldan çıkmış’ etiketinin yapıştırılması… Daha kötü ne olabilir. Bir kişiyi olduğu kişi için dışlıyor ve bambaşka, ‘kötü’ bir kategoriye koyuyorsunuz.

6. Heterofobi diye bir şey yok

İşyerinde, aile ortamında, arkadaşlar arasında – kimse heteroseksüel olduğu için dışlanmıyor veya kimse bir heteroseksüele tutumunu heteroseksüel olduğunu öğrendikten sonra değiştirmiyor. Bu da heterofobi denen nanenin aslında var olmadığını gösteriyor.

7. Heteroseksüellerin temsil problemi yok

Her kültürde, her alanda, her dalda bir sürü heteroseksüel görebiliyorsunuz. Heteroseksüel çocukların örnek alabilecekleri kahraman figürler bulmak konusunda çektiği bir zorluk yok – hiçbir zaman da olmadı. Çünkü herkes heteroseksüelliğinin yaptığı işlerin öncesinde anılmayacağını biliyor.

8. Heteroseksüeller medikal hizmetlerden sadece heteroseksüel oldukları için mahrum bırakılmıyor

Hiçbir doktor bir heteroseksüel hastasını heteroseksüel olduğu için reddetmez. Bir tanesi bile. Fakat konu LGBT olunca, işler bu kadar kapsayıcı olmuyor. İşin doğrusu, LGBT’nin kendine has problemleri olduğu için doktorların çok daha bilinçli ve hassas yaklaşması gerekirken, önemli bir kısmı dışlayıcı ve ötekileştirici bir tutum sergiliyor.

Öneriler

2 Comments

    Avatar
  • Hayır biz nasıl dışlanmışlık hissi yaşadığımız için açılma gereği duyduysak belli ki onlarda duyuyor olabilir.Zamanında onları bize yaptığı şeyin aynısını şuan sizler onlara yapıyorsunuz.Bırakın öyle bir girişim yaptıysalar yapsınlar size ne zararı var.Onlar bizim zararsız olduğumuzu anlamadılar,şuan bu etkinliğin zararsız olduğunu sizde anlamıyorsunuz.Lgbt toplluluğu sadece bizim gibi bireylerin sesini duyurmak için değil tüm insanlık için olmalı.Özellikle ülkemizde erkekler gerçekten zor durumda iş olsun aşk olsun hetero homo fark etmez hepimiz insanız!

  • Avatar
  • Ne kadar haklı bi’yazı keşke dünya gündeminde böyle gereksiz konular barınmasa.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

64 Paylaşımlar
Paylaş64
Tweetle
Paylaş
Pin