Heyecanlandıran Anket Sonuçları: Çek Halkının Yaklaşık Üçte İkisi LGBT Haklarını Destekliyor

 Heyecanlandıran Anket Sonuçları: Çek Halkının Yaklaşık Üçte İkisi LGBT Haklarını Destekliyor
Digiqole ad

Perşembe günü yayınlanan yeni bir anketin sonuçlarına göre, Çek Cumhuriyeti’nde evlilik eşitliği hakkına verilen destek artmış bulunuyor. Anketin sonuçları, Çek halkının yaklaşık üçte ikisinin evlilik eşitliğini desteklediğini gösterdi.

Araştırmacıların “heyecan verici” olarak adlandırdığı sonuçlarda, Çek vatandaşlarının çoğunun LGBT haklarını desteklediği görüldü. Araştırma, MEDIAN Ajans tarafından yapıldı.

LGBT haklarına verilen desteğin artması, 2018 yılında evlilik eşitliğinin yasal olarak kabul edilmesinin bir sonucu olarak görülüyor. Evlilik eşitliğine verilen destek, genç ve yaşlı Çek vatandaşları arasında açık bir şekilde bölünmüş bulunuyor.

Jsme fér sözcüsü Filip Milde, Çek Radyosu’na, “Ankette elde edilen en şaşırtıcı sonuç, evlilik eşitliğini destekleyen 35-54 yaş grubu arasındaki artış oldu.” Dedi.

“Bunu kamusal destekte en önemli hareket olarak görüyoruz. Bu durum bizi oldukça mutlu ediyor. En umut verici olan da eşcinsel çiftlerin çocuk evlat edinmesine olan desteğin arttığını görüyor olmamız.”

“Fakat en hayal kırıklığı yaşatan sonuç, 55 yaşın üzerindeki insanların muhafazakar görüşlerini değiştirmemeleri. Neyse ki, evlilik eşitliğine karşı olsalar da, destekleyenlere kıyasla daha az sayıdalar.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

88 Paylaşımlar
Paylaş88
Tweetle
Paylaş
Pin