Hindistan’da Eşcinsel Evlilik Tanınmamasına Rağmen, Bir Çift Evlendi!

 Hindistan’da Eşcinsel Evlilik Tanınmamasına Rağmen, Bir Çift Evlendi!
Digiqole ad

Hindistan’da eşcinsel evlilik tanınmamasına rağmen, bir çift evlendi.

Hrishi Mohankumar Sathawane ve partneri Vinh, Mumbai’a yakın olan, Maharastra Yavatmal’de evlendi. Facebook’a yazan Hrishi, Vinh ile Ekim 2016’da bir eşcinsel randevulaşma sitesinde tanıştıklarını söyledi.

Çift, Avustralya’ya gidip Vinh’in kuzeninin Sydney’deki düğününe katıldılar. Vinh’in ailesi tarafından çok sıcak karşılanmasından çok etkilenen Hrishi, Nisan 2017’de Vinh’e evlenme teklif etti. The Mumbai Report’a göre Hrishi’nin ailesi memleketlerinde tören düzenlememelerini istedi ama ikili ısrar edince ikna oldular.

Tören, geleneksel bir Hindu evlilik töreni olarak düzenlendi ve aile arasında az konuk ağırlandı. Hrishi, gazetecilere şunları söyledi:

“Büyürken, farklı olduğumu biliyordum ama ne hissettiğimi söylemek kolay değildi çünkü çevremde benzer hisleri hisseden kimse yoktu. Okulda katıldığım bir psikoloji dersinde homoseksüellik anlatılmıştı ama homoseksüel olduğumu düşünmemiştim. Ben de kendimi okula verdim ve sonunda Iowa Devlet Üniversitesi’nde bir destek grubuna katıldığımda eşcinsel olduğumu anladım. Hemen 1997’de aileme eşcinsel olduğumu açıkladım. İlk başta suçluluk, inkar, hüsran ve üzüntü gibi birçok hisler yaşadılar ama kız kardeşimin de desteğiyle sonunda kim olduğumu kabullendiler.”

Hrishi’nin ebeveynleri 2007’de oğullarıyla beraber San Francisco’daki onur yürüyüşüne katıldılar. Stockton, California’da resmi de bir tören yapacak olan çift, evlat edinmeyi de düşünüyor.

 

Hindistan’da şu an eşcinsel ilişki yasak ancak sömürge döneminde getirilen bu eşcinsel karşıtı yasalar yavaş yavaş değiştiriliyor. Hint Ceza Kanunu’nun eşcinsel ilişkiyi yasaklayan 377. maddesi bir mahkeme tarafından şu sıralar inceleniyor.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin