Hindistan’ın Gay Prensi Kimsesiz LGBT’ler İçin 15 Dönümlük Bir Arsa Üzerine Saray Yaptırdı!

 Hindistan’ın Gay Prensi Kimsesiz LGBT’ler İçin 15 Dönümlük Bir Arsa Üzerine Saray Yaptırdı!
Digiqole ad

Hindistan’ın talihsiz LGBT’leri, yakında Gujarat’da 15 dönümlük bir arsanın üzerine inşa edilen sarayda yaşama şansına sahip olacak.

Hindistan’ın eşcinsel olduğu bilinen tek soylusu Manvendra Singh Gohil, Gujarat’taki sarayını bir LGBT merkezine dönüştürüyor. Yakında hizmete girecek olan merkez, LGBT’lerin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde sağlık, danışmanlık ve bakım hizmeti verecek.

52 yaşındaki prensin LGBT’ye olan desteği yeni değil. Daha önce ailesini karşısına alma pahasına LGBT’den yana açıklamalarda bulunmuş ve 2006’da açılma kararı almıştı.

Bu kararının ardından ise ailesi tarafından evlatlıktan reddedilmişti.

Prens, Reuters’a konuştu.

“İnsanlar açılma süreçlerinde aileleri tarafından inanılmaz baskılara maruz kalıyor. Evlerinden atılıyorlar veya zorla evlendiriliyorlar ve bunlar küçümsenecek meseleler değil.”

“Çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum, bunca alanı neden toplumun faydası için kullanmayım?”

Prens ilerleyen zamanda bağış toplayarak yeni merkezler açmak istediğini de ekledi.

Hindistan geçtiğimiz aylarda İngiltere sömürgesi olduğu zamanlardan kalma bir kanun olan Madde 377’yi kaldırmıştı. Madde 377, eşcinselliği anayasal suç kılıyordu.

Maddenin kaldırılması için daha önce talepte ve girişimde bulunulmuş fakat aktivistler anayasa mahkemesine takılmıştı.

1861’den kalma bir yasa olan Madde 377, spesifik olarak lezbiyen, gay veya biseksüelleri hedeflemiyor, fakat ‘doğaya aykırı tüm ilişkileri’ yasak kılıyordu. Buna, oral seks de dahildi.

Ülkenin hala önemli bir kesimi evlilik eşitliği ve cinsel yönelim konusunda muhafazakar bir tutuma sahip olsa da, durum değişiyor. Hindistan, LGBT hakları ve etkinlikleri konusunda her geçen gün bir adım daha ileri gidiyor.

Öneriler

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2K Paylaşımlar
Paylaş2K
Tweetle
Paylaş
Pin