Hindistan’ın Kolkata Şehrinde Yaşayan Transların Artık Halk Otobüslerinde Kendilerine Özel Olarak Ayrılmış Koltukları Var

 Hindistan’ın Kolkata Şehrinde Yaşayan Transların Artık Halk Otobüslerinde Kendilerine Özel Olarak Ayrılmış Koltukları Var
Digiqole ad

Hindistan’ın Kolkata şehrinde yaşayan transseksüeller, bazı halk otobüslerinde kendilerine özel olarak ayrılmış koltuklara sahip oldu. Şehirde 42,000 halk otobüsü bulunuyor. Her ne kadar bunlar halk otobüsü olsa da aynı zamanda özel mülkiyet.

Transseksüellere özel olarak ayrılmış koltukların hayalini kuran Sobhan Mukherjee, Joint Council of Bus Syndicates ile çalışarak hayallerini gerçeğe çevirdi.

Bu özel olarak ayrılmış koltuklar, şimdilik 36 halk otobüsünde bulunuyor. Bu otobüsler genelde Kolkata’nın güneyinde yer alan kültür ve müzik aşıklarıyla popüler olan Bansdroni’ye ve merkezi iş bölgesi Babughat’a gidiyor.

Ayrıca bu otobüslerde transseksüeller için ayrılmış olan koltuklarda bunu belirten sticker şeklinde işaretler var. Mukherjee, bu koltuklara ‘üçüncü güç’ anlamına gelen ve Hindistan’da genellikle transseksüeller için kullandığı ‘tridhara’ adını verdi.

Bu, 23 yaşındaki Mukherjee’nin şehri değiştirme amacıyla yaptığı ilk hareket olmadı. Aynı zamanda kendisi, halka açık tuvaletlere hijyenik ped kutuları koymasıyla biliniyor.

Mukherjee, 2017 yılında Kolkata’da transseksüellere özel ilk tuvaletlerin açılmasında etkili oldu ve bu tuvaletlere de ‘tridhara’ adını verdi.

JCBS’den Tapan Banerjee, Mukherjee’nin kendilerini transseksüellere özel olarak ayrılmış koltuklar yapmak konusunda nasıl ikna ettiğini Times of India’ya verdiği demeçte şöyle anlattı: 

“Herhangi bir şekilde bir yerin rezerve edilmesine karşıyız. Ancak, bu duruma otobüslerde izin verdik çünkü marjinalleştirilen ve sıklıkla istismar edilen bir topluluğu bu şekilde dahil edebiliriz.”

Mukherjee’nin arkadaşı Ranjita Sinha’nın da kendisine özel planları var. Bu planlar arasında şehrin ulaştırma sistemini değiştirmek ve transseksüellere ücretsiz ulaşım hizmeti sunmak bulunuyor. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

37 Paylaşımlar
Paylaş37
Tweetle
Paylaş
Pin