fbpx   .  

Hong Kong’un İlk Lezbiyen Pop Yıldızı Tabuları Yıkmaya Devam Ediyor

Denise Ho, 2012 yılında lezbiyen olduğunu açıkladı ve Hong Kong’da lezbiyen olduğunu açıklayan ilk büyük kadın şarkıcı oldu.

 

Sekiz yıl sonra 43 yaşındaki ikon, kariyerinde sağlam adımlar atmaya devam ederken aynı zamanda Hong Kong’da protestolara katılarak bir aktivist oldu.

 

Genellikle “Umbrella Movement” olarak adlandırılan ve 2014 yılında başlayan hareket, Hong Kong’un Çin’den politik anlamda bağımsız olmasına devam etmesi için kuruldu.

Denise Ho’nun serüveni, bu hafta çıkan “Denise Ho: Becoming the Song” isimli filmi için kaydedildi. Sue Williams tarafından yönetilen belgesel, Ho’yu 2017 yılından beri takip ediyor ve aktivizmi yüzünden nasıl sponsorlarını kaybettiğini ve radyoların şarkılarını çalmadığını gözler önüne seriyor.

Williams, film için yapılan bir basın konferansında, “Küresel bir salgının pelerini altında Çin, Hong Kong’da yaşayanlara baskı uyguluyor ve gün geçtikçe bazı liderleri tutukluyor,” dedi. “Denise’in yaratıcılığı ve direnci, özgürlük ve demokrasi için verilen savaşta önemli bir güç niteliğinde.”

Çarşamba günü yayınlandığından beri “Denise Ho: Becoming the Song”, eleştirmenler tarafından beğeni toplamayı başardı.

The New York Times, “Film, pop yıldızını kendisine yabancı olan bir seyirci kitlesine tanıtmayı başarılı bir şekilde yapıyor. Filmde Ho’nun aktivizmini ve sanatının inançları şekillendirmesi başarılı bir şekilde anlatıyor,” dedi. The Hollywood Reporter ise belgesel hakkında “Düşünceli, başarılı bir film,” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.