fbpx   .  

İki Ay Arayla Yapılan İğneli Tedavi HIV’i Ortadan Kaldırmak İçin Umut Vaad Ediyor

İngiltere ve Galler’de HIV ile yaşayan ve prosedüre uygun kişiler, durumun tedavisi için yakında iki ayda bir enjeksiyon uygulamasına erişebilecekler.

En yaygın olarak bulunan HIV tedavileri, günde bir ila dört arasında hap şeklinde günlük antiretroviral ilaçların alınmasını içeriyor.

 

Çoğunluğu GlaxoSmithKline plc’ye (“GSK”) ait olan ve hissedarları Pfizer Inc. ve Shionogi Limited olmak üzere küresel uzman HIV şirketi ViiV Healthcare tarafından geliştirilen enjeksiyonun kullanılabilirliği bu sabah açıklandı.

 

Vocabria (cabotegravir uzun etkili enjeksiyon), Johnson & Johnson’ın Janssen İlaç Şirketlerinden biri olan Janssen Sciences Ireland UC (Janssen) tarafından geliştirilen Rekambys (rilpivirine uzun etkili enjeksiyon) ile kombinasyon halinde geliştirilmiştir.

“Her gün tablet almak zorunda kalmak fiziksel, duygusal ve sosyal olarak zorlayıcı olabilir”

“HIV konusunda eğitim vermek için hala uzun bir yolumuz var, ancak bugünün duyurusu 1980’lerin salgınından bu yana ne kadar ilerlediğimizi gösteriyor; İngiltere ve Galler’de HIV ile yaşayan insanlara durumlarını nasıl yönetecekleri konusunda daha fazla seçenek sunma konusunda ileriye doğru atılmış büyük bir adım” dedi.

“Her gün tablet almak bazı insanlar için fiziksel, duygusal ve sosyal olarak zorlayıcı olabilir. Bu karar, HIV ile yaşayan insanların HIV’lerini kendileri için en iyi olan ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarına yardımcı olacak şekilde yönetme özgürlüğüne sahip olmalarının haklı ihtiyacını yansıtıyor.”

Yakın tarihli bir çevrimiçi “Görüş Önemlidir” anketinde, HIV ile yaşayan kişilerin %60’ı HIV durumlarının rızaları olmadan paylaşılacağından korktuklarını söyledi ve %45’i, birileri kullandıkları ilacı gördüğü için HIV durumlarını paylaşmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.