Editörün Seçtikleri Yaşam

İlk Buluşmayı Harika Kılmak Adına Uygulanabilecek 8 Taktik

GMag
Yazar: GMag

İlk buluşma… Kimi zaman tereyağından kıl çekercesine rahat, kimi zaman ise gerçek bir kabus olabilir.

Bir gerçek var ki, karşımızdakiyle daha çok zaman geçirmek için ilk buluşmayı en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Bunu şansa bırakmak yerine metodik yaklaşmak, bu süreci kolay kılıyor.

Sizin için derlemiş olduğumuz bu basit taktikler, kötü giden bir ilk buluşmayı toplamak veya başından beri harika zaman geçirmek için gözü kapalı kullanılabilir. 

1. Anlamlı konular hakkında konuşun

“N’apıyorsun?”, “Nerelisin?”, “Ne kadar oradaydın?” gibi boş muhabbetleri geçin. Derin ve anlamı olan sohbetler kurun. Zor sorular sorun. Toplumu, politikayı, sizde iz bırakan anılarınızı paylaşın. 

2. Ortak ilgi alanları bulun

Herkes ortak paydada buluştuğu insanlara sıcak yaklaşır. Siz de karşınızdakiyle ortak bir yön bulun ve onun üstüne oynayın. Hele bir de bu ortak yön toplumun geri kalanına tabu gelen bir konuysa, altın madeni buldunuz demektir!

3. Sonraki buluşmayı kesinleştirin

Buluşma sonunda “Yine buluşalım” gibi başı sonu belirsiz, ne zaman gerçekleşeceği belli olmayan planlar yapmak yerine nokta atışı bir zaman belirleyin. Usta tavsiyesi: “Meşgul olduğunu tahmin ediyorum fakat önümüzdeki hafta boşsan daha çok zaman geçirmek isterim.” bugüne kadar ekibimizden kimseyi yüzüstü bırakmadı 😉

4. İlk buluşmada yatmayın

Sinirlenmeyin tamam! Fakat ilk buluşma ilk buluşma nereye kadar? Yatağa atlamadan önce karşınızdaki kişiyi gerçekten tanıdığınızdan emin olun.

5. Yaratıcı bir ilk buluşma planlayın

“İlk buluşma akşam yemeğinde olur” diye bir kanun yok. Karşınızdakine göre stratejinizi belirleyin. Belki bir piknik, belki sinema, belki de vapurda simit çay. Yaratıcı ve cesur olmaktan korkmayın!

6. Mesaj atmak için ağırdan almayın

İyi vakit geçirdiyseniz, ertesi gün bunu belirtin. Agresif olacağım diye kuruntu yapmayın. 72 saat geyiğine takılmanıza gerek de yok. Basit bir “Önümüzdeki hafta boş musun” mesajı sizi sapık yapmaz! Karşınızdakine iyi vakit geçirdiğinizi belirtmek kadar doğal bir davranış yok. 

7. Yapış yapış da olmayın

Az önceki tavsiyeden sonra bu biraz garip kaçıyor biliyoruz! Fakat tüm olay dengeyi yakalamak. Elbette ki iletişimden çekinmeyin, FAKAT! Beş dakikaya on mesaj sığdırmaya da çalışmayın. Karşınızdaki kişinin sizin için heyecanlanmasına izin verin. 

8. Güzel geçtiğinden emin olun

Sadece devam ettirmek ve bir yere bağlamak için ilk buluşmaları da takıntı haline getirmeyin. Uğruna enerji ve zaman harcayacağınız konunun, buna değeceğinden emin olun. Unutmayın ki bazen kötü bir ilk buluşma geçirdikten sonra, zorlamadan devam etmek gerekir. 

Yorum Yaz

41 Paylaşımlar
+1
Paylaş41
Tweetle
Paylaş
Pin