İngiltere’deki Korkunç Homofobik Saldırılar Polisi Harekete Geçirdi

 İngiltere’deki Korkunç Homofobik Saldırılar Polisi Harekete Geçirdi
Digiqole ad

Saldırıların hepsi, Liverpool şehir merkezinde birkaç gün arayla gerçekleşti.

Liverpool’lu üç öğrenci, geçen hafta şehrin ‘Komiseri’nin “tamamen kabul edilemez” olarak nitelendirdiği korkunç homofobik veya olası homofobik saldırıların kurbanı oldu.

18 Haziran Cuma günü, 19 yaşındaki Josh Ormrod’un Perşembe gecesi saldırıya uğramasının ardından Instagram’da paylaştığı bir gönderi sosyal medyada yayıldı. Yine şehirde öğrenci olan 19 yaşındaki Curtis Stewart ve Tyler Jones, yaşadıklarını sosyal medyaya taşıdı.

Merseyside Polisin yaptığı açıklamada, son haftalarda “birkaç korkunç nefret suçu” olduğunu ve “sorumluları bulmak için yorulmadan çalıştığını” söyledi.

Cuma günü yüklenen bir gönderide Josh Ormrod, saldırıyı “provokasyonsuz ve tamamen rastgele” olarak nitelendirerek şunları ekledi:

“Adamın kim olduğu veya beni nasıl tanıdığı hakkında hiçbir fikrim yok. Saldırı işlek bir caddede güpegündüz gerçekleşti.”

Kendisini biseksüel olarak tanımlayan 19 yaşındaki Josh ve bir arkadaşı, Level kulübünden ayrıldıktan hemen sonra Fleet Caddesi’nde saldırıya uğradı.

Bir görgü tanığı, saldırganın homofobik hakaretlerle bağırdığını duyduğunu söyledi. Merseyside Polisine göre, Bolton’dan 26 yaşındaki bir kişi saldırı şüphesiyle tutuklandı ancak o zamandan beri soruşturma altında serbest bırakıldı.

Geçen hafta Pazartesi günü (14 Haziran) ayrı bir olayda ise, Josh’un arkadaşı Curtis, Lord Nelson Caddesi’ndeki şehir merkezinde sabah saat dört civarında saldırıya uğradı. Ayrıca morarmış yüzünün bir görüntüsünü sosyal medyada paylaştı.

Bir erkek ve iki kadının karıştığı olay sonucunda kendisinin yüzünde kırıklar olduğunu ve olası bir diş ameliyatına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Dedi ki:

“Bu adamı tanımıyordum ve bir şey yapmadım. Bu saldırı bir nefret suçunun sonucu olabilir ve herkesin başına gelebilirdi.”

Ayrıca Curtis, insanları bilinçlendirmeye ve geceleri kimsenin yalnız yürümesine izin vermemeye çağırdı.

“HOMOFOBİ 2021’DE DEVAM EDİYOR”

10 veya 11 Haziran civarında gerçekleşen başka bir sebepsiz saldırıda, Tyler Jones, erkek arkadaşı ve başka bir arkadaşı şehirde saldırıya uğradı ve kendilerine bıçak çekildi.

Ayrıca Instagram’da yayın yapan Tyler şunları söyledi: “Bu, kışkırtılmamış bir homofobik saldırıydı. Gurur ayı ve ben kimliğimi kutlamalıyım ama bunun yerine hala bunun kurbanıyım. HOMOFOBİ 2021’DE DEVAM EDİYOR.

“Kimse bu kadar nefret dolu doğmaz, daha iyisini yapmalıyız. Araştırma yapın. Arkadaşlarınızı arayın. Ailenizi eğitin. Hatalarınızdan ders alın.”

Liverpool’un kısa süre önce göreve gelen Polis ve Suç Komiseri Emily Spurrell, bu saldırılara yanıt olarak, bunların “tamamen kabul edilemez” olduğunu ve “Merseyside Polisi ile bağlantı kurduğunu” söyledi.

Josh Ormrod’un davasıyla ilgili bir açıklamada Merseyside Polisi şunları söyledi:

“Geçtiğimiz birkaç hafta içinde şehir merkezimizde çok sayıda korkunç nefret suçu işlendi ve sorumluları bulmak ve adalete teslim etmek için yorulmadan çalışıyoruz. Merseyside’daki herkes, cinselliği nedeniyle sözlü veya fiziksel tacize maruz kalma korkusu olmadan günlük işlerine devam etme hakkına sahiptir ve bunu yapabilmelerini sağlamaya kararlıyız.”

Müfettiş Sarah Kenwright ise yaptığı açıklamada şunları söyledi,

“Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, şehir merkezimizde cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle insanları hedef alan çok sayıda korkunç nefret suçu işlendi ve yaşanan yaralanmalar ve istismar herkesi şok etti ve haklı olarak öfkelendirdi. Birkaç tutuklama yaptık ve sorumluları bulmak ve adalete teslim etmek için yorulmadan çalışıyoruz. Haziran Onur Ayıdır ve bu olaylar, Gurur’u desteklememizin ve LGBTİ+ kişilere yönelik istismar ve şiddete karşı durduğumuzu ve Merseyside halkından veya insanlara karşı ayrımcılığa müsamaha göstermeyeceğimizi yüksek sesle ve net olarak söylememizin neden bu kadar önemli olduğunu gösteriyor.”

Kenwright ayrıca, benzer nefret suçlarının kurbanı olmaları durumunda ciddiye alınacaklarını söyleyerek insanlara öne çıkmaları konusunda güvence verdi.

“Homofobik nefret suçuyla mücadelede, gelecek nesillerin yetiştirilmesinde ve bu hareketlerin toplumdan silinmesinde herkese görev düşüyor. Bu konudaki rolümüzü son derece ciddiye alıyoruz ve toplumun tüm kesimlerini LGBTİ+’lerin yanında olmaya çağırıyor ve bu tür olaylara asla müsamaha gösterilmeyeceğini çok net bir şekilde ifade ediyoruz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin