Dünya Haberler

İsrail’de Artan Homofobik Saldırılara İsrail Başkanı Cevap Verdi: Bu Nefreti Bitirelim

GMag
Yazar: GMag

İsrail’deki LGBT aktivistleri, 2018’den bu yana ülkedeki homofobik saldırıların %54 arttığını dile getirdi. 

İddianın dayandığı rapor, Nir Katz tarafından hazırlandı ve LGBT topluluğuna gösterilen şiddeti ele alıyor.

Taciz, şiddet ve istismar olmak üzere anti-LGBT sayılabilecek olay sayısı 2018’de 821 olarak belirtiliyor. Bu sayının 2017’de 533 olması ise bir senede gerçekleşen %54’lük bir artış anlamı taşıyor. 

Her 10 saatte bir anti-LGBT bir olay yetkililere bildiriliyor. Rapora göre, bu olayların %45’i erkeklere karşı işlenirken %38’i trans bireylere karşı işleniyor. 

Şikayetlerin neredeyse üçte biri Tel Aviv’den geliyor. Tel Aviv, İsrail’in en LGBT dostu şehirlerinden biri olarak biliniyor ve Eurovision’un da gerçekleşeceği şehir.

Raporda yer alan diğer bilgilere göre, söz konusu olayların %25’i kamuya açık alanlarda gerçekleşirken %22’si sosyal medyada, %15’i aile veya arkadaş ortamında, %13’ü işyerinde, %7’si okulda, %5’i orduda ve %5’i devlet kurumlarında gerçekleşiyor. 

Ayrıca, anti-LGBT açıklamaların %8’inin halka malolmuş kişiler tarafından yapıldığı belirtiliyor. 

İsrail başkanı Reuven Rivlin, raporu “dehşetle okuduğunu” belirtti. 

“Bu konunun geçmişe kıyasla daha rahat konuşulabildiği bir ortam olmasına rağmen, bu nefreti ortadan kaldırmanın bir yolunu bulmalıyız.”

İsrail’in önde gelen LGBT organizasyonlarından Aguda yöneticisi Chen Arieli ise raporun baz aldığı olayları “okyanusta bir damla” olarak niteledi. 

“Sadece farkındalığımızı yükselterek toplumumuza faydalı olabiliriz.”

Yorum Yaz