fbpx   .  

İtalyan Yetkililer, Eşcinselleri ‘Yüksek Riskli’ Olarak Sınıflandırdıkları İçin Özür Diledi

Geçtiğimiz hafta İtalya’nın La Spezia kentinde sağlık yetkilileri, eşcinselleri ‘riskli davranış’ grubu olarak kategorize eden bir koronavirüs aşısı emriyle öfke uyandırdı.

İtalya’nın LGBTİ+ topluluğuna karşı ayrımcılık konusunda bir üne sahip olduğu bir sır değil; baskın Katolik etkisi bu dinamikte çok önemli bir faktör. Ancak bu olayda İtalyan yetkililer, eşcinselleri seks işçileri ve uyuşturucu bağımlıları arasında listeledikleri için özür diledi – “yüksek riskli” yaşam tarzları nedeniyle koronavirüs aşısı yaptırmaya öncelikli olarak hak kazandılar.

 

Covid-19 aşılarına öncelikli erişim hakkı verilecek 29 yüksek risk kategorisi arasında sağlık çalışanları, polis memurları, itfaiyeciler ve hamile kadınlar vardı. Ancak listede, “riskli davranış konuları” adlı bir kategori de vardı.

La Spezia’nın bulunduğu Liguria Başkanı Giovanni Toti, LGBTİ+‘ın böyle nitelendirmesini kınadı ve olayı “inanılmaz utanç verici” olarak tanımladı. Daha sonra suçu ulusal hükümete yöneltti, saldırgan dilin eski bir sağlık bakanlığı belgesinden birebir kopyalanmış olduğunu öne sürdü.

La Spezia sağlık otoritesi başkanı Paolo Cavagnaro da özür dileyerek, “Bunu sadece özür dileyebileceğimiz açık bir hata olarak kabul ediyoruz,” dedi ve formun düzeltileceğini ekledi.”

AFP Haber Grubu’ndan çıkan bir habere göre, Liguria’daki merkez-sol muhalefetin lideri Ferruccio Sansa önce formu kamuoyuna açıkladı.  Sansa, Facebook’ta, “Sahte olmasını umuyoruz” diye yazarak bölgesel hükümeti ve yerel sağlık otoritesini kendilerini açıklamaya çağırdı. Bu hesap verebilirlik talebi, Toti ve Cavagnaro’nun kamuoyunda özür dilemesine yol açtı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “eski ve modası geçmiş formülasyonların derhal düzeltileceğini” söyledi ve cinsel yönelimin koronavirüs enfeksiyon riskleriyle hiçbir ilgisi olmadığını vurguladı.”

“Bir ülke olarak İtalya’ya adil olmak adına, 2016’da eşcinsel birliktelikleri yasallaştırma konusundaki ilerici duruşlarını takdir ediyoruz. Ancak, bu son olay, tüm eşcinsel erkeklerin rastgele davrandığı genellemesine dayanıyor gibi görünüyor. Bu önyargılı bakış açısı, eşcinsel erkekleri AIDS salgını saldırısında cinselliklerinden ötürü karaladı. Özürler doğru yönde atılmış bir adım ve bakanlığın “eski ve modası geçmiş formülasyonları” güncellemesiyle, yalnızca “eski ve modası geçmiş” klişelerin de sonunda ortadan kalkacağını umabiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.