Japonya’nın İlk Onur Evi, Tokyo Olimpiyatları Öncesi Açılıyor!

 Japonya’nın İlk Onur Evi, Tokyo Olimpiyatları Öncesi Açılıyor!
Digiqole ad

Japonya’nın ilk Onur Evi, 2021 Tokyo Olimpiyatları öncesi ve oyunlar esnasında LGBTİ+ hakları konusunda farkındalık yaratmak için Tokyo’da açılıyor.

Geçmişte yapılan olimpiyatlar öncesinde de benzeri inisiyatifler hayata geçirilmesine rağmen, dünyada ‘Dünya Kız Çocukları Günü ve Uluslararası Açılma Günü’ (International Coming Out Day) olarak kabul edilen 11 Ekim tarihinde kapılarını açacak Tokyo Onur Evi’nin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin resmi desteğini alan ilk uygulama olduğu belirtildi.

Tokyo Onur Evi amaçlarının ‘LGBTİ+ bireylerin sporda yaşadıkları güçlükler hakkında hem dünyayı hem de Japonya’yı eğitmek’ olduğunu belirtti.

Projeyi destekleyen kuruluşlardan biri olan Good Ageing Yells Derneği Başkanı Gon Matsunaka, Reuters’e yaptığı açıklamada, Japonya’nın LGBTİ+ların hakları konusunda diğer gelişmiş ülkelerin gerisinde kaldığını açıkladı.

Toplumun “LGBTİ+ topluluğuna karşı önyargı, ayrımcılık ve tacizlerle dolu olduğunu” belirten Matsunaka, “Spor arenasını değiştirmek suretiyle, aynı zamanda Onur Evi Mirasının toplumu da dönüştürmeye yardımcı olabileceğini” sözlerine ekledi.

Eski bir milli eskrimci olan Fumino Sugiyama, Tokyo Onur Evinin açılışında yaptığı konuşmada eşcinsel evliliğin yasak olduğu Japonya’da “kendi yaşamlarını açıkça yaşayan çok az sayıda LGBTİ+ sporcu olduğunu” belirtti. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

42 Paylaşımlar
Paylaş42
Tweetle
Paylaş
Pin