fbpx   .  

JK Rowling Geri Adım Atmıyor! Ünlü Yazarın Yeni Kitabı, Elbise Giyip Kadınları Öldüren Bir Erkeği Anlatacak!

Bir yoruma göre Rowling’in son kitabının mesajı ‘elbise giyen bir adama asla güvenmeyin.’ Olacak. 

Dünyaca ünlü Harry Potter serisinin ünlü yazarı J.K. Rowling’in bu hafta çıkacak olan yeni kitabı kadınları öldürmek için kadın kıyafeti giyen bir cis erkeğin davasını araştıran iki detektifi konu alıyor.

Troubled Blood’ın ilk yorumcularından biri kitap için, ‘elbise giyen bir adama asla güvenmeyin mesajı veriyor,’ dedi.

 

Rowling, bu senenin başından beri internetteki transfobik açıklamalarıyla dikkat çekmiş, transseksüellerin korunmasının, ‘kadın olduğunu hisseden ya da kadın olduğuna inanan erkeklerin’ umumi tuvaletlerde kadınlara saldırmasına yol açacağını savunmuştu.

Görünüşe göre Rowling, bu fikirlerini Robert Galbraith adı altında 15 Eylül’de dünya çapında yayınlayacağı bir kitabında tekrar dile getiriyor.

The Telegraph’tan Jake Kerridge’in eleştiri yazısına göre kitabın temel konusu 1974 yılında Dennis Creed isimli kadın gibi giyinen bir katilin kurbanı olduğu düşünülen Margot Bamborough’nun ortadan kayboluşunun araştırılmasına dayanıyor. Kerridge’in ifadesine göre her ne kadar kitap karakter yaratımında başarılı olsa da kalan her şeyde zayıf.

Cis erkeklerin kadınları hedef alabilmek için kadın gibi giyinmeleri ya da kendilerini kadın olarak tanımlamaları genellikle açıkça trans haklarına karşı çıkmak için kullanılan eski bir trans karşıtı mit.

Yakın zamanda çıkacak olan kitap J.K. Rowling’in takma adla yayınladığı Cormoran Strike serisinin beşinci kitabı olacak. Serinin ikinci kitabı The Silkworm’da da dengesiz ve agresif olarak tanımlanan bir trans kadının olması tepki çekmişti.

Rowling’in transfobik tutumuna tepki gösterenler arasında trans aktivist Paris Lees de vardı. Lees ‘J.K. Rowling’in yeni kitabı kadın gibi giyinen bir katil hakkında. Bu esnada gerçek dünyada geçtiğimiz sene Brezilya’da öldürülen transların sayısı %70 arttı. Genç trans kadınlar arabaların içinde yakılarak öldürülüyor ve bizi trans olduğumuz için öldüren erkekler affedilip evlerine gönderiliyor,’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.