Justin Trudeau Pazar Günü LGBT’lerden Özür Dileyecek

 Justin Trudeau Pazar Günü LGBT’lerden Özür Dileyecek

Canada’s Prime Minister Justin Trudeau speaks during an event before raising a pride flag on Parliament Hill in Ottawa, Ontario, Canada, June 1, 2016. REUTERS/Chris Wattie

Digiqole ad

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, pazar günü, Kanada’nın geçmişte LGBT vatandaşlarına uyguladığı ayrımcılık için resmi bir özür dileyeceğini açıkladı. 

Kendisinin attığı bir tweet’e ve Kanada’daki bir market zinciri olan The Globe and Mail’in organizasyonu açıklayan davetiyesine göre, Trudeau, “LGBT vatandaşlarının uğradığı adaletsizlikler ve zulümler” için Avam Kamarası’nda (Kanada Parlamentosu) özür dileyecek. 

Market’in ilanına göre, bu özür, herhangi bir devlet görevlisi tarafından, cinsel yönelimlerinden dolayı zulüm gören insanlardan dilenen en kapsamlı özür olacak.

Trudeau’nun konuşması büyük ihtimalle, Kanada hükümetinde ve kamu görevlerinde LGBT bireylere eşitlik tanınması üzerine odaklanacak. 1950’lerden 1992’ye kadar birçok Kanadalı, eşcinsel olduğundan şüphelenildiği için sorgulandı, cinsel yönelimleri ortaya çıkarılmak için aşağılayıcı testlere maruz bırakıldı ve devlet görevlerinden uzaklaştırıldı. 

Beklenen özür, Trudeau’nın yönetimiyle birlikte çalışan Kanadalı LGBT hakları organizasyonu Egale tarafından önerilen pek çok düzeltme önerisinden birisi. 

Planlanan özür, ABD Başkanı Donald Trump, Amerika’nın bu konudaki ilerlemesini geriye götürmeye çalışırken geliyor. Trump, Pentagon’un 2016’da kaldırdığı ve transeksüellerin Amerikan ordusunda görev yapmasını engelleyen tasarıyı bir kararnameyle tekrar yürürlüğe soktu. Ancak, bir federal yargıç kararnamenin yürürlüğe konmasını engelledi. 

2015’teki seçilmesinden beri Trudeau; 1914’te yüzlerce Sikh, Müslüman ve Hindu’nun Hindistan’daki şiddet dolu bölgeye Kanada Hükümeti tarafından zorla tekrar gönderilmesi gibi birçok konuda resmi özürler yayınladı. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

53 Paylaşımlar
Paylaş53
Tweetle
Paylaş
Pin