Kanada, Eşcinsel Erkeklerin Cezalarını Sicillerinden Temizleyecek

 Kanada, Eşcinsel Erkeklerin Cezalarını Sicillerinden Temizleyecek
Digiqole ad

Anal seks ve ‘iğrenç uygunsuzluk’ yasalarından hüküm giyenlerin cezalarını silen bir yasa, Kanada hükümeti tarafından geçirildi.

Yasa, Başbakan Trudeau’nun, önceki hükümetler tarafından zulüm gören LGBT’lerden özür dilemesinin ardından geldi.

Trudeau geçtiğimiz hafta, yasanın bu sene bitmeden çıkacağını ve sene bitmeden anlamlı ve dahil edici bir özürün de geleceğini söylemişti.

Kanada’nın ikiden fazla kişi varken, anal ilişkiyi yasaklayan yasası henüz 2016’da kaldırılmıştı ve yeni çıkarılan yasa, bu yasadan dolayı hüküm giyen insanların mağduriyetlerini gidermek için çıkarıldı. Kanada’da rıza yaşı şu an 16, ancak evlilik dışı anal ilişki için rıza yaşı 18.

LGBT konularında Başbakan’ın danışmanı ve liberal milletvekili Randy Boissonnault, haberi kutlarken şunları söyledi:

“Bugün, sevdikleri kişi dolayısıyla hüküm giymiş ve zulüm görmüş Kanadalılar, isimlerini temizleme ve hayatlarını yaşamaya bir adım daha yaklaştılar. Yıllardır sabıka kayıtlarından kaynaklanan engellerle yaşıyorlardı, iş bulmakta zorlanıyor, aileleriyle tatile gidemiyorlardı.”

Ancak, yasadan dolayı herkes mutlu değil.

Hükümlerin kaldırılması için yapılan başvuru sürecinde, diğer tarafın rızasının kanıtlanması gerekiyor ki bu, bürokratik engeller çıkarabilir. 

Queen’s Üniversitesi’nden, Cinsellik Tarihi hocası Steven Maynard, yasanın hazırlandığı 3 haftanın, böylesine detaylı ve önemli bir konu için yetersiz bir süre olduğu görüşünde. Profesör, yasayı sınırlı ve aşırı üstü kapalı buluyor. 

Eşcinsel Kanadalılar’ın yasadan yararlanabilmesi için önce Kanada Senatosu’nda okunması ve kabul edilmesi gerekiyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin