fbpx   .  

Kuir Rollerle Ödül Kazanan 10 Heteroseksüel Oyuncu

Görünüşe göre Hollywood kuir hikayeleri sevse de kuir oyunculardan hoşlanmıyor. 

Ekranda LGBTİ+ anlatılarını görmeyi sevsek de pek çok film ve dizinin en tanınmış ve ödüllü kuir rollerinin daha çok kuir olmayan oyunculara gittiğinden daha sık bahsetmezsek, gerçekleri göz ardı etmiş oluruz. Bizi yanlış anlamayın! Gittikçe daha fazla LGBTİ+ hikayesi görmek doğru yönde atılmış bir adım, ancak kuir oyuncuların heteroseksüel meslektaşları kadar çok fırsat bulamadıklarını düşünürsek, temsil söz konusu olduğunda hala daha çok yolumuz var. 

 

İşte ekranda kuir roller oynadıktan sonra evlerine ödül götüren 10 heteroseksüel oyuncu

 

Olivia Colman

Colman, The Favourite’de İngiltere Kraliçesi Anne rolünü oynadıktan sonra 2019’da En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazandı. Filmde Anne, Rachel Weisz ve Emma Stone’un oynadığı iki kadınla aşk yaşadı. 

Sean Penn

Sean Penn, ünlü gay hakları aktivisti ve California’nın ilk açık eşcinsel seçilmiş resmi görevlisi Harvey Milk’i oynadıktan sonra 2009 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında ikinci Oscar’ını kazandı.

Hilary Swank

Hilary Swank, 2000 yılında Boys Don’t Cry’da Nebraska’da vahşice öldürülen bir trans erkek olan Brandon Teena’yı canlandırmasıyla ilk Oscar’ını kazandı.

Charlize Theron

Charlize Theron, Monster’daki biseksüel seri katil Aileen Wuornos rolüyle 2004’te En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandı.

Annette Bening

Bening, 2011’de The Kids Are All Right’ta biseksüel karısıyla (Julianne Moore) iki genç yetiştiren lezbiyen bir anne olan Nic rolüyle Altın Küre kazandı.

Mahershala Ali

Ali, tartışmalı Green Book filminde eşcinsel piyanist Dr.Don Shirley’ü oynadıktan sonra 2019’da ikinci En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandı.

Jared Leto

Leto, Dallas Buyers Club’daki HIV pozitif trans kadın Rayon rolüyle 2014’te En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’nü kazandı.

Darren Criss

Darren Criss, FX’in The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story dizisinde eşcinsel, Filipinli-Amerikalı seri katil Andrew Cunanan’ı oynadıktan sonra 2018’de Primetime Emmy ve 2019’da Altın Küre kazandı. O zamandan beri, artık eşcinsel rolleri oynamayacağını ve böylece açık eşcinsel aktörlere şans verilebileceğini söyledi.

Nicole Kidman

Nicole Kidman, The Hours filminde beğenilen lezbiyen yazar Virginia Woolf’u canlandırdıktan sonra 2003 yılında En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazandı.

Rami Malek

Malek, tartışmalı biyografi filmi Bohemian Rhapsody’de biseksüel rock ikonu ve Queen’in solisti Freddie Mercury’yi oynayarak 2019’da En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandı. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.