Kullanıcıların Kız Olduğundan Emin Olmak İçin Yüzlerini Tarayan Uygulama Olay Yarattı!

 Kullanıcıların Kız Olduğundan Emin Olmak İçin Yüzlerini Tarayan Uygulama Olay Yarattı!
Digiqole ad

Kadınlar için özel olarak tasarlanmış ve kullanıcıların biyo-metrik cinsiyet doğrulama yazılımlarına erişebilmeleri için resim göndermelerini gerektiren yeni bir uygulama sosyal medyada tepki topladı.

“Giggle” adı verilen uygulama, cinsiyet doğrulama sürecinin “platformdaki kişilerin kız olduğunun doğrulanmasını sağladığını” açıkladı.

Kullanıcıların bu doğrulama sürecinden başarıyla geçmesi için kemik yapılarını gösteren bir “3D selfie” göndermeleri gerekiyor.

Uygulama bu durumun “biyo-bilim” olduğunu ve “ne frenoloji ne de sahte bilim olmadığını” ileri sürüyor.

Uygulamanın ‘Sıkça Sorulan Sorular’ kısmında bulunan bu açıklamanın sonunda, trans kadınlarla ilgili bir mesaj olarak “Ne yazık ki uygulamamız trans kızları doğrulamıyor,” yazıyor. “Ancak size giggle HQ!’da yardım edebiliriz,” yazıyor ve bu yazıdan sonra iletişim sayfasının linki bulunuyor.

Bu mesaj, Toronto yazarı Alex Verman bir ekran görüntüsü paylaşıp, “Gün sonunda burada güzel vakit geçiriyorum,” şeklinde tweet attıktan sonra olay yarattı.

Tweet, 29.000’den fazla beğeni ve 3.000’den fazla retweet aldı, insanlar buna sahte bilim, ırkçı gibi şeyler dedi. Bir kullanıcı, “Transfobi bir yana, neden daha önce kimsenin duymadığı bir şirketin vücudunuza biyometrik tarama yapmasına izin veriyorsunuz ki?” şeklinde düşüncesini dile getirdi.

AppStore’da 1,5 puana sahip olan uygulama, aynı zamanda gizliliği ihlal ettiği için de eleştiriliyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

25 Paylaşımlar
Paylaş25
Tweetle
Paylaş
Pin