fbpx   .  

Lego, İlk Gökkuşağı LGBTİ+ Setini Tanıttı

Set tasarımcısı Matthew Ashton, “Kapsayıcılığı simgeleyen ve herkesi kutlayan bir model yaratmak istedim” diyor.

Haziran ayında ABD’de Pride ayını kutlamak için LEGO Group, LGBTİ+ bayrağından esinlenen ‘Herkes Harika’ adlı yeni bir setle LGBTİ+ topluluğuna saygılarını sunuyor.

 

Sade ve göz alıcı set, her biri kendi saç stiline sahip ve trans bayrağı renkleri, siyah ve kahverengi de dahil olmak üzere Pride bayrağının renklerinde 11 cinsiyetsiz monokrom figür içeriyor.

“Bu model önemsediğimizi ve” Herkes harikadır “a gerçekten inandığımızı gösteriyor!”

Lego’nun Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Matthew Ashton (ve bu muhteşem set için teşekkür etmemiz gereken kişi) şöyle diyor:

“Kapsayıcılığı sembolize eden ve kendilerini nasıl tanımladıklarına ve kimi sevdiklerine bakmadan herkesi kutlayan bir model yaratmak istedim.”

“Herkes benzersizdir ve dünyada biraz daha fazla sevgi, kabul ve anlayışla, hepimiz gerçek harika benliğimiz olarak daha özgür hissedebiliriz!”

346 parçalı model, 10 cm’den biraz daha uzun ve 12,8 cm derinliğiyle çoğu raf veya pencere pervazına mükemmel uyum sağlıyor.

Matthew, 1 Haziran’dan itibaren satışa çıkacak olan setin aynı zamanda LEGO Group bünyesinde çalışan LGBTİ+ çalışanlarının ve markanın yetişkin hayranlarının bir kutlaması olduğunu söylüyor.

“Gururlu, destekleyici ve tutkulu bir meslektaşlar ve hayranlar topluluğunun bir parçası olduğum için şanslıyım. LEGO parçalarıyla yaratıcılık ve kendini ifade etme sevgisini paylaşıyoruz ve bu set, sürekli paylaşılan tüm sevgi ve ilham için minnettarlığımı göstermenin bir yolu.”

Duyuru sebebiyle bir videoda konuşan Matthew, seti LGBTİ+ topluluğunu anmanın bir yolu olarak sunmadan önce başlangıçta kendi masası için yaptığını söylüyor.

Duygusal bir anda, LGBTİ+ topluluğunun bir üyesi olarak büyüme mücadelesini açıkça tartışıyor.

“Diğer çocuklar alay ederdi ve zorbalık da gördüm. Ama sanırım beni oldukça etkileyen şeylerden biri de çevremdeki bazı yetişkinlerin gerçekten olmadığım şey olmaya çabalamaları oldu.”

“Çocukken oldukça efemine biriydim ve sürekli “erkek ol, sertleş, böyle bir hanım evladı olmayı bırak” dendi. Dürüst olmak gerekirse, geriye dönüp baktığımda sanırım etrafımdaki yetişkinler bunu bir şekilde beni korumak için yapıyorlardı. Biraz kendime çekilmemi ve göze çarpmak istemememi sağladı. Ve bunun benim için gerçekten çok zor olduğunu düşünüyorum.”

Neyse ki Matthew açıldığında ailesi ve diğerleri tarafından desteklendi. Halen ayrımcılık ve şiddetle karşı karşıya kalanlardan bahsetmeye devam ediyor, ki bu kısmen destek ve dayanışma gösterme yolu olarak bu setin neden yaratıldığını açıklıyor.

Matthew, setin aynı zamanda markanın LGBTİ+ hayranlarına da bir teşekkür olduğunu söylüyor.

Setin özel bir ön izlemesinin ardından Guardian’a konuşan Amerikan televizyon programı Lego Masters US’de yarışan Flynn DeMarco, bunun çok şey ifade ettiğini söylüyor.

“Genellikle LGBTİ+ insanlar, özellikle şirketler tarafından görüldüğünü hissetmiyor. Çok fazla söz var ama çok fazla eylem yok. Dolayısıyla, bu büyük bir açıklama gibi geliyor.”

“Lego’nun bu kadar kapsayıcı ve neşe dolu bir şey yapması beni gülümsetti, sonra ağlattı ve sonra biraz daha gülümsetti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.