fbpx   .  

LGBTİ+ Hakları Konusunda Her Geçen Gün Geriye Giden 5 Ülke

Toplam 71 ülke, para cezasından kırbaçlamaya, hapis cezasına ve hatta idam cezasına kadar çeşitli cezalarla eşcinselliği hala suçluyor.

Bu ülkelerden 35’i, Britanya İmparatorluğu’nun homofobisinin kalıcı mirası olan katı eşcinsel karşıtı ceza yasaları sayesinde İngiliz Milletler Topluluğu’nda bulunuyor.

Singapur, Botsvana ve İsrail gibi ülkelerde eşitlik kampanyaları şiddetle mücadele ederken, LGBTİ+ hakları söz konusu olduğunda birçoğu bir zaman döngüsünde sıkışıp kalmış gibi ve diğerleri şok edici bir şekilde geriye doğru ilerliyor.

 

Bu ülkelerin geçmişi hatırlamaları akıllıca olacaktır, yoksa geçmişi tekrar etmeye mahkumlar.

Suudi Arabistan

 

Eşcinsellik ve ateizm, dünyadaki en kötü LGBTİ+ hakları kayıtlarından birine sahip olduğu düşünülen mutlak bir monarşi olan Suudi Arabistan’da uzun zamandır yasa dışı ve ölümle cezalandırılıyor.

Yasa, eşcinsellik veya kılık değiştirme eylemlerini para cezası, kamuya açık kırbaçlama, dayak, kanunsuz saldırılar, kimyasal hadımlar, ömür boyu hapis, ölüm cezası ve işkenceyle cezalandırıyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman, İslam’ın daha ılımlı bir biçimini empoze etmeye başlasa da ülkenin güvenlik teşkilatı eşcinselliği bir tür “aşırılık” olarak nitelendirdiğinde, LGBTİ+ vatandaşlarını kapsamayacağını açıkça belirtti.

Aşırılık yanlısı örgütler olarak sınıflandırılan grupları destekleme eylemi bile hapis cezasına yol açabilir ve bu da herhangi bir aktivisti derhal riske atıyor.

Rusya

Homofobide bir dünya lideri olan Rusya, gezegende LGBTİ+ birey olmanın en kötü olduğu yerler arasında.

Eşcinsellik 1993’te suç olmaktan çıkarılmasına rağmen, nüfusun çoğunluğu tarafından hala tabu olarak görülüyor ve LGBTİ+lar bunu engelleyen hiçbir yasa olmadığı için açıkça ayrımcılığa uğruyor.

Nitekim Putin’in nefret dolu rejimi, LGBTİ+ yanlısı olarak görünen herhangi bir şeyin dağıtımını yasaklayan kötü şöhretli “eşcinsel propagandası” yasağı da dahil olmak üzere, özellikle ayrımcılık yapmayı amaçlayan birkaç yasa uygulamaya koydu.

Eleştirmenler, bunun o kadar geniş olduğunu söylüyorlar ki, Onur yürüyüşlerini, Onur bayraklarını yasaklamak ve hatta insanları kendilerini sosyal medyada LGBTİ+ olarak tanımladıkları için tutuklamak için kullanılabilir.

Rus LGBTİ+ topluluğuna karşı işlenen zulüm ne yazık ki çok, ancak belki de en korkunç olanı, eşcinsellerin toplama kamplarında hapsedildiği, dövüldüğü, işkence gördüğü ve öldürüldüğü Çeçen “gay tasfiyesi’.

Yaşadıkları şiddet ihlallerini ayrıntılarıyla anlatan sayısız mülteci raporuna rağmen, yerel yetkililer olanları tamamen reddediyor. Çeçen lider Ramzan Kadirov, “Bizde hiç eşcinsel yok” bile dedi.

Polonya

İktidar partisi PiS, popülist oyları güvence altına almak için şiddetli homofobik bir retorik uyguladığından, Polonya son yıllarda LGBTİ+ haklarının şok edici bir geri dönüşüne tanık oldu.

Bu baş döndürücü sarmal, hükümetin propaganda koluna dönüştürülen bir devlet medyasının yanı sıra Katolik din insanları ve ülkenin aşırı sağcı başkanı Andrzej Duda tarafından da güçlendirildi.

Anti-LGBTİ+ duygu o kadar şiddetlendi ki, Polonya’nın üçte birinden fazlası, eşit haklara karşı düşmanca kararlar alan yaklaşık 100 yerel makamın ardından kendisini “LGBTİ+’den muaf” ilan etti.

ILGA-Europe’un 2020 raporuna göre, Polonya’daki LGBTİ+ haklarının durumu şu anda tüm AB ülkeleri arasında en kötü durumda. Eşcinsellik teknik olarak yasal, ancak aynı cinsiyetten evlilik ve medeni birliktelikler, aynı cinsiyetten çiftler tarafından tüp bebek, evlat edinme veya taşıyıcı annelik yasal değil.

Eşitliğe karşı çirkin haçlı seferi, kısa süre önce sunulan ve ülke genelinde Onur yürüyüşlerinin tamamen yasaklanmasını öneren bir yasa tasarısıyla devam ediyor.

Macaristan

LGBTİ+ hakları konusunda geçmişe gitmeye kararlı görünen bir diğer ülke ise Macaristan.

Milliyetçi başbakan Viktor Orbán, son birkaç yıldır kuir insanlara yönelik bir dizi saldırıyı denetledi ve aynı cinsiyetten sendikaları yasaklayan yeni bir anayasanın yanı sıra aynı cinsiyetten evlat edinmeyi sona erdiren yasaları ve trans bireylerin yasal olarak tanınmasını yasakladı.

Orban’ın Fidesz partisinden milletvekilleri, kapsayıcı hikaye kitaplarını “kışkırtıcı bir eylem” ve çocuklara saldırı olarak etiketledikten sonra LGBTİ+ meselelerinde “ahlaki paniği” körüklemekle suçlanıyor.

2020’nin sonunda, LGBTİ+ Macarlar, kendilerini devletin düşmanı olarak konumlamayan ülkelerde daha iyi bir gelecek aramak için ülkeden kaçıyorlar.

Uganda

Eşcinsellik, sömürge öncesi Uganda’da kabul edilen sıradan bir durumdu, ancak İngiliz yönetimi, bugüne kadar kalan ölümcül homofobik yasaları bıraktı.

Şimdi hem erkek hem de kadın eşcinsel ilişkileri suç sayılıyor ve erkekler için ömür boyu hapis cezası potansiyeli taşıyor.

Polis son yıllarda en az bir LGBTİ+ aktivistinin ölümüne dövülerek öldürüldüğü kanunsuz infaz, dayak ve işkenceye dair yaygın raporları görmezden gelmekle suçlanıyor.

Uganda 1986 yılından beri ayrımcılığı aktif olarak teşvik eden, eşcinselliği hayvanlarla cinsel ilişkiye benzeten ve değişen kamu politikalarında hiçbir eğilim göstermeyen başkan Museveni tarafından yönetiliyor.

Museveni, eşcinsellik söylentileri ve “eşcinsel grupların” finanse ettiği rakibine karşı açıkça eşcinsel karşıtı bir söylem kullandığından, düşmanca iklim son seçimlerden önce kötüleşti.

Nefret dolu gerilimler tahmin edilebileceği gibi LGBTİ+ Ugandalılar için geri tepti ve birçok savunma grubu, insanları oy vermekten korkutan tacizin arttığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.