fbpx   .  

LGBTİ+ Ukraynalılar: Putin Bizi Isırmaya Çalışırken Bütün Dişlerini Kıracak!

Dünyanın geri kalanının şoku ve dehşetiyle beraber Rusya resmen Ukrayna’ya tam ölçekli bir işgal başlattı – ve birçok LGBTİ+ Ukraynalı geleceği için korkuyor.

Ukrayna LGBTİ+ haklarını tam olarak tanımasa da, (örneğin evlilik eşitliği hala yasal değil) ülke, LGBTİ+ bireylerin zulme uğramaya devam ettiği Rusya’dan çok daha ileriye gitti.

Kiev Pride’ın başındaki isim Edward Rees, CBS News’a şunları söyledi,

 

“10 yıllık Onur Yürüyüşleri geçmişi olan Ukrayna bir Avrupa ülkesidir, ve bildiğiniz gibi Rusya’da durum tam tersi. Tamamen farklı yollarımız var, insan hakları, LGBTİ+ hakları, feminizm. Yani kesinlikle Rusya ile bağlantılı hiçbir şeyi istemiyoruz.”

Evlilik eşitliği Rusya’da yasal değil ve LGBTİ+ bireyler için ayrımcılık karşıtı korumalar da yok. Ülke aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Haziran 2013’te imzalanan ve reşit olmayanlar için “zararlı” kabul edilen herhangi bir LGBTİ+ içeriğinin dağıtımını ve pazarlanmasını yasaklayan “eşcinsel propagandası” yasasıyla da kötü bir üne sahip.

33 yaşındaki illüstratör Ilulia, Rusya’nın başarılı olması durumunda neler olabileceğine dair korkularını da dile getirdi.

“Twitter profilim bile hapse atılmama yeterli olabilir. Ve hapis bu durumda başıma gelebilecek en iyi şey.”

Ancak LGBTİ+ Ukraynalılar Rusya’ya karşı çıkıyor ve Ukrayna ordusuna destek sağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

“Ordumuza çok güveniyorum.” Diyor Ilulia.

Reese ise ekliyor, 

“Korkuyoruz, bu doğal ama panik yapmıyoruz. Orduya bağış yapıyoruz. Ordumuza yardım eden Ukrayna ordusuna destek fonunun dün olduğu gibi, bugün de maksimum seviyeye ulaştığını biliyorum. Kiev Onur Yürüyüşü de bağış çağrısını yayınladı ve bunu LGBTİ+ bireylerin yaptığını da biliyorum. Ben de tıbbi taburlar için bağışta bulundum.”

İşgal başladıktan sonra Kiev Pride, Twitter hesabı üzerinden dünyanın geri kalanını Putin’e karşı bir araya gelmeye çağıran bir mesaj yayınladı.

“Dünyadaki tüm destekçilerimize: Hükümetlerinizi Ukrayna’daki savaşa karşı ayağa kalkmaya ve harekete geçmeye çağırın! Bunu şimdi durdurmalıyız, hep birlikte ne kadar güçlü olduğumuzu göstermeliyiz ve Putin’in hiç şansı kalmayacak!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.