fbpx   .  

Madi Nurhayat!

Yalan Dünya dizisinden tanıdığımız Gupse Özay, Onur Haftası 2013 çağrı videosunda da bizimle birlikteydi, Yalan Dünya’ daki Nurhayat karakteriyle eşcinsel camianın etki eden isimlerden biri haline gelen Gupse Özay’ la tüm madiliğiyle ve gullümüyle gördüğümiz gibi bir kadın, Gupse Özay

HEMEN sorularımıza başlayalım, mademki eşcinsel bireylerin hayatına yön veren kadınlardan biri olarak röportaj yapıyoruz şu an, sizin camiayla iletişiminiz nasıldır?

Çok fazla eşcinsel arkadaşım, dostum var. Kendimi bildim bileli… Üstelik onlarla çok eğleniyorum. Sanırım kendilerine yapılan veya kendi kendilerine yaptıkları baskıdan dolayı içlerinden inanılmaz bir yaratıcılık, enerji, ışık, üretim taşıyor. Hayatı dibine kadar coşkulu yaşıyorlar. Ben de bundan nasibimi alıyorum…

 

Eşcinsel camiasına hitap ediyor olmak nasıl bir duygu, çünkü biz aramızda özel bir bağ olduğunu düşünüyoruz.

Çok doğru. Ne mutlu bana öyle düşünüyorsanız.

Ben çocukluğumdan beri her türlü baskıya, anlamsız kurallara karşı bir kişiyim. Ön yargılı, tutucu, empati sahibi olamayan, kısır düşünceli insanlara hayatımda yer vermemeye çalışıyorum. Dolayısıyla maalesef benim gibi düşünmeyen kişilerin çoğunlukta olduğu bir ülkede her zaman her yerde eşcinsellerin yanındayım!

Nurhayat karakteri biraz madi gey tipinde açıkçası, bunu hiç böyle düşünmüş müydünüz?

HAHHAHAHA (gülüyor) Düşünmemiştim. Ama şimdi düşününce hakikaten benziyor. Madi gey arkadaşlarım var. Bu kıyafet sana yakışmamış demeye gör. Burnumdan getirirler valla. Dediğim gibi çoğu her şeyi yoğun yaşıyor, dolayısıyla her duyuyu sonuna kadar sahipleniyorlar. Karşı gelenin vay haline.

Şimdiye kadar gey ikonlarıyla ilgili birçok şey yazıldı çizildi, birileri Türkiye’nin gey ikonu ilan edildi, peki sizin için gey ikonu diye düşündüğünüzde söyleyebileceğiniz bir isim var mı?

Açıkçası ikon dediğin anda kabullenilmiş kişi aklıma geliyor. Bu da cesaret demektir ülkemizde. Kendi kimliğini korkmadan ortaya koyabilmek zor iş. İsim sayabileceğim çok kişi var. Son zamanlarda daha korkusuz daha cesur hareketleri görüyor ve izliyorum.

Çok da hoşuma gidiyor. Bence yakında çok daha fazla isim sayacağız.

 

Ailelere tavsiyem ise, çocuğunuz size bunu açıklayacak kadar cesaretli olmayı başarmışsa, onun bu cesaretini alkışlamalı onunla gurur duymalısınız. Bundan sonra ise onun kalabalıklara karşı da güçlü durması için yanında olmalısınız.

 

Gezi parkı olayları sırasında LGBT bireylerle çok sık dayanışır haldeydiniz, Gezi Parkı olaylarında LGBT bireylerin var olmasının etkilerini ve dışarıdan görünenleri anlatabilir misiniz?

Yıllarca kimliklerini saklayarak yaşamak zorunda kaldılar. Özgürce yaşayamamanın acısını çok iyi biliyorlar. Dolayısıyla ana başlığı “Özgürlük” olan bir eylemde beraber olmamız kaçınılmazdı. Gurur duyuyorum hepsiyle. Bundan sonra da haklarımızı beraber savunacağız.

Yurtdışında birçok oyuncu LGBT bireylerle ilgili kampanyalara destek veriyor, örneğin gençlerin okullarda ayrımcılığa uğramasıyla ilgili “It Gets Better” kampanyası için birçok Hollywood oyuncusu videolar çekip YouTube’da paylaştılar, Brad Pitt eşcinsel evliliği Amerika’da yasal olmadığı sürece düğünlerini erteleyeceğini belirtti vs. Siz de böyle bir projede, kampanyada yer almak ister misiniz?

Seve seve…

gupse_458389206Lambdaistanbul Aile Grubu var biliyorsunuz ve Benim çocuğum diye de bir belgesel çektiler ve LGBT bireylerin aileleri çocuklarının hakları için mücadele ediyorlar, bu mücadeleye bakış açınız nedir?

Evet, haberim var. Fragmanını bile çok heyecanlanarak izledim. Eşcinseller toplumdan önce ailelerine bunu nasıl açıklayacaklarının sıkıntısını çekiyor. Çocuklarına destek veren onları anlayan anne babaların varlığı onlar kadar beni de mutlu ediyor inan. Hiç kimse çocuğunun sıkışmış bir dünyada yaşamasını istemez. Bu mücadeleye destek veren herkesin ellerinden gözlerinden öperim.

Bir kadın olarak, çocuğunuz size eşcinsel olduğunu açıklasa tavrınız ne olurdu, çocuklarının eşcinsel olduğunu öğrenen ailelere neleri tavsiye edersiniz?

“Çocuğum nasıl mutlu olacaksan öyle… Her zaman yanındayım.” tavrında olurdum.

Ailelere tavsiyem ise, çocuğunuz size bunu açıklayacak kadar cesaretli olmayı başarmışsa, onun bu cesaretini alkışlamalı onunla gurur duymalısınız. Bundan sonra ise onun kalabalıklara karşı da güçlü durması için yanında olmalısınız. Çocuğunuzun özgürce gülümseyebilmesi için elinizden ne gelirse yapın.

Çocuğunuzla birlikte toplumsal ön yargının esiri olursanız yaşadığınız hayatı hayattan saymayın. Cennet, çocuğunuzun gülen gözlerinde.

Türkiye’de yaşayan ve sizi kendi yollarını aydınlatan, etki eden kadınlardan biri olarak gören LGBT camiasına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Buluşup bir muhabbetin belini kıralım yahu! Sizin o güzel sohbetinize ihtiyacım var. Madi geyler de gelsin. Ben de madiyim…

Şimdi “kelime tamamlama” bölümüne geçelim; bu kelimeleri bir cümleyle tamamlayabilir misiniz?

Gökkuşağı: gördüğümde mucize aklıma gelir. Onur haftasında yeniden görüşmek üzere. Bu sefer sarı peruğumla gelicem.
LGBT: camiası her zaman yanınızdayım.
Madonna: benim kadar komik değil bi kere…
Gay ikonu: candır!
Tarkan: arkadaşım olsun sabah akşam gülelim. Ayrımcılık yok olsun gitsin.
Yalan Dünya: benim güzel dünyam oldu.
Cihangir: benim evim. Beklerim.

Röportaj: Fatih Kocatürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.