Malta’nın Yeni Başkanı Eşcinsel Evlilikleri Yasallaştırmaya Kararlı!

 Malta’nın Yeni Başkanı Eşcinsel Evlilikleri Yasallaştırmaya Kararlı!
Digiqole ad

”Eşcinsel evlilikler, malta halkının da desteklediği ve çoktan benimsediği bir şey!”

Malta’nın Başbakanı Joseph Muscat

Malta yakın zamanda bir başbakanlık seçimi geçirmişti. Ve yeni başbakanları temmuzun sonuna kadar eşcinsel evliliği yasallaştırma konusunda kararlı. Bu küçük güney Avrupa ülkesi, güçlü trans ve interseks koruma yasalarını barındıran, Avrupa’da eşcinsellik tedavisi gibi saçmalıkları yasaklayan tek ülke!

Fakat bu sefer Malta, bir kez daha LGBT hakları konusunda önemli bir adım atarak çoktan yapmış olması gereken eşcinsel evlilikleri yasallaştırmak üzere.

Yaz arasına girmeden, bu kanunun meclisten geçeceği sözünü zafer konuşmasında dahi tekrarlayan başbakan Joseph Muscat’a karşı çıkıp, yasaya muhalefet edecek bir politik parti de ülkede bulunmuyor gibi duruyor!

Maltalı aktivistler, sivil toplum kuruluşlarının eşit haklar istediği manifestonun üstünden henüz üç sene geçmeden, eşcinsel evliliğin yasallaşma sürecine girmiş olduğundan fazlasıyla memnun.

2011’den beri Malta’da boşanmak yasak!

Malta, dünyada hala boşanmanın yasak olduğu son üç ülkeden bir tanesi ve bu özelliği insanları fazlasıyla şaşırtıyor. Diğer ülkeler ise Vatikan ve de Filipinler.

2011 yılında boşanma yasası için bir referandum yapılmış ve boşanmak yasaklanmıştı. Bu karar ülkenin hala katolik kilisesinin ne kadar etkisi altında olduğunu gösteriyordu. Ancak bir çok aktivist bu olaydan sonra boş durmadı ve LGBT görünürlüğünü ülke çapında arttırdı. Ulaştıkları başarıya ve de nasıl Malta halkının bu kısa sürede bu kadar büyük bir değişim gösterebildiğine aktivistler bile şaşırıyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

113 Paylaşımlar
Paylaş113
Tweetle
Paylaş
Pin