Michael Jackson’ın Birbirinden Kuir 5 Müzik Klibi

 Michael Jackson’ın Birbirinden Kuir 5 Müzik Klibi

The deluxe version of Xscape features Michael Jackson’s original demos, before the songs were “contemporized” for the album.

Digiqole ad

Michael Jackson müzik kariyeri boyunca insanların sınırlamalarına karşı gelmiş ve müzik klipleri aracılığıyla gerçekliğin gücünü arttıran efsanevi bir figüre dönüşmüştür. Rahmetli pop ikonu yaşasaydı bugün 59 yaşında olacaktı. Kendisi dünyanın cinsiyet, cinsel kimlik ve ırk gibi kavramlara bakışını değiştirdi. Ekranlarda kendini sınırları olmayan, şekillendirilmeye ve abartılmaya meyilli bir varlık olarak tanıtmıştır. Bu yaklaşım günümüzde artık normal kabul ediliyor ancak Jackson’ın popüler olduğu zamanlarda pek de yaygın değildi.

Kalçalarını tamamıyla kıvırmasıyla olsun, parıldayan payetli kostümleri ya da bir grup kostümlü zombinin arasına dalmasıyla olsun Jackson kuir pop müzik videolarının şahıdır.

Tüm bunlar aslında, aynı suni, şekilden şekle giren yöntemlerin müzikal formunda, dramatize edilmiş karakterler ve gerçeküstü ortamlarla birlikte kullanımıyla gerçek hayattan kaçma fırsatı sunan aracılardır. Jackson’ın doğum gününü kutlamak adına aşağıda size kendisinin en kuir kliplerinden beşini sunuyoruz.

“Rock With You” 

Jackson’ın Off the Wall albümünde yer alan şarkı, pop ikonunun en çok dinlenen ikinci teklisi (single) olmuştur. Şarkının Bruce Gowers tarafından yönetilen 1979 tarihli klibinde ise Jackson’ı üzerinde payetli bir tulum ve ayağında uzun deri çizmelerle neon yeşili bir ışıkta tek başına dans ederken görüyoruz. Bill Whitten’ın tasarladığı bu parlak spandeks kostüm kesinlikle kuir bir detaydır ve sonraları bilerek ya da bilmeyerek birçok kez taklit edilmiştir.

“Scream”


Mark Romanek tarafından yönetilen bu klipteyse Michael ve Janet Jackson fütüristtik bir uzay gemisiyle dünyayı terk ediyorlar. Yayınlandığı zamanın en çok bütçe kullanılarak çekilen klibi olma özelliği taşıyan 1995 tarihli bu siyah beyaz filme 7 milyon dolar gibi devasa bir bütçe harcanmıştır. Ünlü kardeşler klipte CGI mekiğinin etrafında acımasız bir koreografi eşliğinde gidip geliyorlar. Üstlerinde birbiriyle uyumlu uzay kıyafetleri var, birinde rugan bir parça ve diğerindeyse baştan aşağı gümüş bir kostüm. Michael’ın hafif ıslak saçları ve zırh-vari güneş gözlükleriyle birlikte, klip için uzay yolculuğunun kuir ve avangart bir versiyonu diyebiliriz.

“Remember The Time”


Jackson’ın dokuz dakikalık bu efsanevi klibinde Eddie Murphy, Iman ve Magic Johnson üçlüsünü antik Mısır’da görüyoruz. Üzerlerinde varla yok arası kostümler var ve koreografiye tamamen kendilerini vermişler. John Singleton’ın yönetmenliğini yaptığı 1992 yapımı bu klipte Jackson’Altında ise beyaz tülden bir etek ve yine altın rengi bir bel kuşağı var ki bu belki de klasik Mısır tarzının en kuir tasvirlerinden biri.

“Ghosts”

Jackson 1996 tarihli kısa filmi “Ghosts”un senaryosunu korku romanı yazarı Stephen King ve Mick Garris ile beraber yazmıştır. Filmde popun kralını hayaletli bir evin içinde bir grup hortlağın arasında dans ederken görüyoruz. Yırtık pırtık, tüyler ürpertici kostümler ve geniş çaplı bu koreografi doğal olarak fazlasıyla kuir, tüyler ürperten uyarlamalarıyla Jackson’ın çığır açan “Thriller” klibini anımsatıyor.

“Thriller”

Ateş kırmızısı bir deri ceketle kısa pantolon giyen Michael Jackson’ı “Thriller” klibinde, ürkünç, sisli bir mezarlıkta koca gözlü bir zombiye dönüşmeden önce sevgilisini baştan çıkartırken görüyoruz. John Landis imzalı 1983 yapımı bu ikonlaşmış klip, ana akım power-pop ve müzikal filmlere denk bir film ortaya koymak için bayağılaşmış korku klişeleriyle çığır açan bir koreografiyi bir araya getiriyor. Jackson’ın tüyleri diken diken eden canlıdan ölüye dönüşümünden tutun da şarkının dramatik konusuna kadar, “Thriller” tam anlamıyla öncü niteliğinde bir kuir görsel.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

43 Paylaşımlar
Paylaş43
Tweetle
Paylaş
Pin