Mısırlı BM Elçisi “LGBT Bireylere Karşı Şiddete Karşı Teklif”i Boykot Etti

 Mısırlı BM Elçisi “LGBT Bireylere Karşı Şiddete Karşı Teklif”i Boykot Etti
Digiqole ad

Birleşmiş milletler LGBT’ye karşı şiddeti önlemek için yöntemlerini tanıttı ancak Mısırlı Büyükelçi bu süreci boykot etti.

Tayvanlı hukuk profesörü Vitit Muntarbhorn ve İnsan Hakları Komitesi beş üyesi tarafından yeni izleme programı tanıtıldı.Bangkoklu profesör LGBT karşıtı şiddete karşı izleyecek olan program için BM’de daha önceki görevlerinde katkıda bulunmuştu.

Fakat Mısır Büyükelçisi seçim sürecinde katılmayı reddetti. Büyükelçi Amr Ramadan, , LGBT karşıtı ayrımcılığa karşı mücadelenin kendi değerlerine aykırı geldiğini belirten bir mektup yazdı.

‘’Evrensel insan haklarının ve temel özgürlüklerinin ötesinde” olduğunu ve bunun geçerli olan uluslararası kabul görmüş insan haklarının evrenselliğinin göz ardı edilerek alınan bir karar olduğunu düşündüğünü belirtti.

Ramadan, 56 BM üyesi İslam devletinin İslam İşbirliği Teşkilatı ile birlikte engelleme girişimine devam edeceğini yineledi. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bu görevi boykot edeceğini ve onun ne işbirliğine ne de herhangi bir etkileşime dahil olmayacağını belirtti.

amr-ramadan-810x540

Cenevre merkezli insan hakları grubunun direktörü, Hillel Neuer, şunları söyledi: “saldırılardan ve öldürülmekten eşcinselleri korumak için kalkışılan göreve karşı gelen İslam devletlerinin boykotunun ahlaki olarak savunulacak bir yanı yoktur.’’

“Ayrıca, görev ile işbirliği İnsan Hakları Konseyi’nin bir parçası olduğu gibi Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin onların reddetmesi halinde üye olan devletler için bu yükümlülüklerini açık bir şekilde ihlal etmek anlamına gelir.”

“Mısır resmen BM kararını boykot ediyor ise, tamamen komiteden istifa etmeli,” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) geçtiğimiz ay ilk kez LGBT hakları izleme örgütü oluşturmak için oy kullandı. “Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı şiddet ve ayrımcılık.” Kararı 6 çekimserle beraber 18’e 23 oyla geçti.

Bu durum LGBT haklarına dünya çapında insan hakları açısından dikkat çekilmesi gerektiğini göstermektedir. LGBT sorunları hakkında özel rapor hazırlamak için organizasyon çalışmalara başladı.

BM’de daha önce nadiren LGBT sorunlarından bahsedilirdi, geçen yıl BM Güvenlik Konseyi ilk kez bu tür konuları ele alarak tarihe geçti.

Kapalı kapılar ardında yapılan bir toplantıda, IŞİD tehditlerinden kaçan bir Suriyeli mülteci konusu ele alındı. Daha yakın zamanlarda BM Güvenlik Konseyi gay gece kulübünde yaşanan Orlando Katliamı’nı kınayan bir basın açıklaması yayınlamıştı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin