Motor Sporlarının İlk Trans Şampiyonu Charlie Martin İle Tanışın

 Motor Sporlarının İlk Trans Şampiyonu Charlie Martin İle Tanışın
Digiqole ad

Rainbow Laces kampanyasına katıldıktan sonra Charlie Martin, ünlü dayanıklılık yarışında yer alan ilk trans atlet olmak için çabalıyor.

The Guardian ile yaptığı röportajında Martin, nasıl kendinizi sevebileceğinizle ve kabul edebileceğinizle ilgili ilham verici başarı hikayesini anlatı.

Sporcu, Fransa’da düzenlenen ve bir gün süren geleneksel 24 Hours of Le Mans yarışmasında yer alan ilk trans yarışçı olmak istiyor. Bu yılın başlarında Martin, fonları tükendiği için geri adım atmak zorunda kaldı. Ancak kampanyasına tanıtım amaçlı destek vermek için, yakın zamanda sporda LGBT sporcuları destekleyen Büyük Britanya’nın Stonewall Rainbow Laces kampanyasına katıldığını açıkladı.

Bunun önemini The Guardians’dan Giles Richards’a şöyle anlattı:

“Toplum üzerinde olumlu bir değişim yaratmaya çalışıyorum. Diğer insanlara korkusuzca ve gerçek benlikleri ile yaşamaları için, kendi yolculukları için birer adım atmalarına ilham vermek istiyorum. Stonewall ile çalışmak gerçekten yardımcı oluyor… Motor sporlarının ilk trans şampiyonu olmaktan gurur duyuyorum. Bu, iyi bir şeyler yapmak için çok büyük bir fırsat.”

Martin’in hayat hikayesinin de gösterdiği gibi, kendisi kim olduğunuzu kabul ederek bile neler başarabileceğinizi kanıtlıyor. Martin’in açıklamasına göre, kim olduğunu kabul etmesi birkaç yılını aldı ve kendisinin aslında kim olduğunu söyleyen duygularını görmezden gelmeye çalışarak onları daha da derine attı. Ancak en sonunda, yarış kariyerini ve geçişini durdurmak için hayati bir karar aldı:

“Aynada sana bakan kişi aniden senmişsin gibi hissediyorsa, bu çok derin bir şeydir.”

Her ne kadar Martin trans bir kadın olarak yarışmaya geri dönme konusunda tedirgin hissetse de, onu sporunun “olumlu” bir şekilde beklediğini fark etti ve şimdi de gözlerini zirveye dikti.

Sıra dışı hayatının son birkaç yılına baktığında Martin, “Hayatımın en büyük zorluğunun üstesinden geldim ve bu inanılmaz bir duyguydu. Ben de ‘Bundan sonra neyi aşamam ki?’ diye düşündüm.” şeklinde ifade etti.

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

49 Paylaşımlar
Paylaş49
Tweetle
Paylaş
Pin