fbpx   .  

New York, Evsiz LGBTİ+ Gençlere İş Bulmak İçin Çalışmalara Başlıyor!

LGBTİ+ gençlere, özellikle de trans çocuklara yönelik saldırılar ülke genelinde sürse de bugün New York Şehri’nde evsiz LGBTİ+ nüfusu için bazı umut verici gelişmeler oldu.

Salı günü, Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun ofisi ve şehir genelindeki LGBTİ+ programlama girişimi NYC Unity Project, ulusal LGBTİ+ evsiz gençlik hizmeti sağlayıcısı Ali Forney Center ile bir ortaklık duyurdu. NYC Unity Works adlı girişim, bir basın açıklamasına göre ülkenin “LGBTİ+ toplulukları için şimdiye kadar oluşturulmuş en büyük ve en kapsamlı işgücü geliştirme programı olacak ve özellikle evsiz ve mülteci LGBTİ+ gençliğini desteklemeye odaklanacak”.

 

1 Temmuz’da başlayacak olan program, müşterilerle iki yıla kadar çalışacak ve bir yıl daha takip edecek. Bu, Salı günkü açıklamaya göre “ücretli stajları içeren iki yıllık yoğun doğrudan hizmetleri” içeriyor. 

 

New York Times’a göre, ilk program “16 ile 24 yaşları arasındaki 90 kişiyi kapsayıcı çalışma ortamlarını teşvik etmeyi amaçlayan işletmelerde işlerle veya ücretli stajlarla birleştirecek.” Katılımcılar, mesleki gelişim için belirlenmiş personel, yiyecek ve giyecek gibi ihtiyaçların karşılanması için program personeli ve akıl sağlığı destek personeli ile sağlam bir hizmet dizisine erişebilecekler.

Son olarak, program katılımcılara medya, sanat, insani ve sosyal hizmetler gibi alanlarda gelişmiş eğitim sertifika programlarına ve “daha geleneksel yollar” a kaydolma seçeneği sunacak. 

Unity Works, New York Şehri için bir dönüm noktası olmasının yanı sıra, aynı zamanda ülke çapında türünün ilk örneği. NYC Unity Project’in yönetici müdürü ve belediye başkanının ofisindeki kıdemli LGBTİ+ politika danışmanı Ashe McGovern, projenin yaratılışından “tarihi” olarak bahsetti. 

McGovern, bir basın açıklamasında, “Evsiz LGBTİ+ gençler, çoğunlukla beyaz olmayan gençler hem kişiler arası hem de kurumsal olarak çok uzun süredir ötekileştirildi ve reddedildi ve geçtiğimiz yıl bu deneyimleri daha da kötüleştirdi,” dedi. “Bir şeyler öğrendikçe ülke çapındaki meslektaşlarımızla paylaşmaya hevesliyiz ve bunun insan merkezli LGBTİ+ yoksullukla mücadele ve ekonomik adalet programlamasına yönelik büyük ölçekli hükümet yatırımlarının yalnızca başlangıcı olmasını umuyoruz. Topluluklarımızın çaresizce ihtiyaç duyduğu ve hak ettiği şey bu.”

NYC Unity Project, LGBTİ+ gençleri şehir hizmetleri arasında daha iyi bir bağlantılar kurmak için 2017 yılında şehrin first lady’si Chirlane McCray tarafından kuruldu. McCray, Siyah lezbiyen feminist örgütü Combahee River Collective’in eski bir üyesidir; bu, LGBTİ+ bireyler için savunuculuğunun onlarca yıla yayıldığı anlamına geliyor. (Kendi kimliğini tanımlarken kişisel olarak etiketleri reddetti ve 2017’de Broadly’ye “Ben sadece hayatımı yaşıyorum” dedi.) 

McCray bir basın açıklamasında, projenin “yerel yönetimin LGBTİ+ gençleri destekleme ve yetkilendirme konusundaki derin bağlılığını ve ortaklığın gücünü gösterdiğini” belirtti.

Bu taahhüt takdire şayan olsa da savunucular ve seçilmiş yetkililer programın önümüzdeki yıllarda da devam etmesini sağlamak istiyorlar. Kamu Savunucusu Jumaane Williams, ilericilerin bir yıldır şehrin bütçesine programın dahil edilmesi çağrısında bulunduğunu söylüyor. 

Williams bir basın açıklamasında, “Umarım bu hizmetlerin ihtiyaç sahibi gençlere istikrar sağlamasını sağlamak için programın kendisinin güvenli olmasını sağlayarak daha ileri gidebiliriz” dedi. “NYC Unity Project, bu tutarlı ve kritik hizmetleri önümüzdeki yıllarda LGBTİ+ gençlerine sağlamak için şehir hukukuna dönüştürülmelidir.” 

Times’a göre, geçen yaz koronavirüs bütçe sıkıntısı nedeniyle durdurulduğunda Unity Works tehdit edilmişti. Bu, pandeminin hem enfeksiyon oranları hem de ekonomik beklentiler açısından LGBTİ+ bireyleri orantısız bir şekilde etkilediği gerçeğine rağmen gerçekleşmişti.

Şehir sonuçta önümüzdeki beş yıl için programa 2,6 milyon dolar ayırdı. 

New York şehri yaygın bir şekilde ilerici bir LGBTİ+ cenneti olarak kabul edilse de şehrin kuir ve trans nüfusunun belirli fraksiyonları, belediye hükümeti tarafından yeterince hizmet görmüyor. Örneğin, devletin, polisin seks işçiliği yaptığından şüphelenilebilecek herkesi tutuklamasına izin veren “transken yürümek” yasasını yürürlükten kaldırması bu yıla kadar sürdü. Savunuculuk grupları, trans kadınların orantısız bir şekilde hedef alındığını ve 45 yıllık yasaya göre tutuklandığını iddia etti. 

Ek olarak, Ali Forney Center’a göre New York’taki evsiz gençlerin tahmini % 40’ı LGBTİ+ olarak tanımlanıyor.

Pandemi, çağdaş Amerikan toplumunun demirbaşı olmaya devam eden yaygın sosyal adaletsizliklere ışık tutmuş olsa da Unity Works gibi programlar umarız dönüştürücü bir geleceği temsil eder. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.