Norveç, Biseksüeller ve Translara Karşı Nefret Söylemini Yasakladı! Cezası İse 1 İla 3 Yıl Hapis!

 Norveç, Biseksüeller ve Translara Karşı Nefret Söylemini Yasakladı! Cezası İse 1 İla 3 Yıl Hapis!
Digiqole ad

Ülkede gayler ve lezbiyenlere karşı nefret söylemiyle ilgili korumaysa zaten mevcuttu.

Norveç, lezbiyen ve gayleri nefret söyleminden koruyan ceza yasasını transları ve biseksüelleri de kapsayacak şekilde genişletti.

Parlamento, 1981’de çıkan yasaya yapılan düzenlemeleri destekledi ve bir oylamaya gerek olmaksızın ilk okunmasında, düzenlemeler geçen hafta desteklendi.

Düzenlemelerin ardında yasa, cinsiyet, cinsel kimlik ya da ifadeyi nefret söyleminde koruyor ve yasadaki ‘eşcinsel yönelim’ tabiri biseksüelleri de kapsaması için ‘cinsel yönelimle’ değiştirildi.

Mevcut ceza yasası şahsi ifadeleri bir yıla kadar hapisle cezalandırırken, kamusal olanların cezasıysa üç yıla kadar çıkabiliyor.

Yasa, LGBTİ+ savunucuları tarafından sevinçle karşılandı. Association of Transgender People in Norway (Norveç’teki Transseksüel Bireyler Birliği) başkan yardımcısı Birna Rorslett,

‘Aslında çok rahatladım, zira yasal korumanın eksikliği trans bireyler için senelerdir bir baş ağrısı olmuştu,’ dedi.

Yasanın öncesinde Thomson Reuters Foundation’a yollanan maillerde Adalet ve Sosyal Güvenlik Bakanı Monica Maeland trans bireylerin ‘konu ayrımcılık, taciz ve şiddet olduğunda’ korunmasız bir grup olduğunu dile getirdi.

Bakan ayrıca,

‘Yasaların sunduğu ayrımcılık karşıtı korumanın uygulamaya dönüştürülmesi de mecburi,’ dedi.

Ceza yasası aynı zamanda eğer bir saldırı bir kişinin cinsel yönelimi ya da cinsel kimliği yüzünde tetiklendiyse şiddet içeren suçların daha ağır cezalandırmasını sağlayacak şekilde de değiştirildi.

Ancak bazıları, LGBTİ+ haklarına karşı çıkanları için ifade özgürlüğünü de kısıtlayacağını düşünüyor. Oslo Üniversitesi’nde hukuk alanında doçent olan Anine Kierulf,

‘Korumalı gruplar hakkında söyleyebileceğiniz çok fazla nefret dolu şey var,’ dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

55 Paylaşımlar
Paylaş55
Tweetle
Paylaş
Pin