.  

Pakistan, Trans Öğrenciler İçin Trans Öğretmenler Tarafından Yönetilen Bir Okul Açtı

Pakistan’ın Multan kentindeki trans öğrenciler şimdi yeni açılan bir okulda trans eğitimcilerden oluşan bir ekipten öğrenme fırsatına sahip olacaklar.

TransEducation adlı bir hükümet programının parçası olan çığır açan kurum, kapılarını geçen Perşembe günü açtı ve South China Morning Post’a göre şu anda kayıtlı 18 öğrencisi var. Müfredat, 1 ila 12. sınıflar için geliştirildi ve New York Daily News’in ek olarak bildirdiği gibi, Japon ve Pakistan eğitim standartlarına dayanıyor.

 

 

Pencap Eyaleti Okul Eğitim Bakanı Murad Raas, okulun ilk gününden fotoğraflar paylaştı. Raas bir tweet’te,

“Onlara okul için gerekli olan her şeyi sağladık. Güney Punjab Okulları Sekreteri Dr. Aithesham ve ekibi harika bir iş çıkardı.” Dedi.

Pakistan haber ağı Geo News’e göre, kampüste öğretmen olan Alisha Sherazi, açılışı, “Pakistan tarihinde büyük bir gün” olarak nitelendirdi.

Geo News’e konuşan başka bir öğretmen,

“Onları topluluklarından olduğumuz için anlayabiliriz. Genel nüfustan insanlara kıyasla onlara daha iyi rehberlik edebilir ve öğretmenlik edebiliriz.” Dedi.

Okula kayıtlı bir öğrenci olan Baby Doll, öğretmeniyle hemfikirdi ve “burada topluluğundan insanlar olduğu için gerçekten rahat hissettiğini” paylaştı.

“Erkekler bizi kızdırır ve yaramazlık yapardı, sınıf arkadaşları olduğumuzu asla anlamadılar. Okuldaki öğretmenlerimizin ve diğer personelin davranışları bile oldukça üzücüydü. Bu okula geldikten sonra bizim için iyi bir karar verildiğini anladık.”

Diğer öğrenci Hania Henny, “okuldaki personel son derece kibar” diyerek aynı fikirde olduğunu belirtti.

“Dışarı çıktığımızda insanlar bizi bir eğlence aracı olarak görüyor, eğitimli insanlar yaramazlık yapmaz, okuma yazma bilmeyenler kötü yorumlar yapar ve bizi taciz eder. Okuldaki yaşamla dışarıdaki yaşam arasındaki fark, burada kendimizi daha rahat hissetmemiz.”

Hareket, yerel trans savunucuları tarafından da alkışlandı ve Pakistanlı trans hakları uzmanı Aisha Mughal, “aynı zamanda çok mutlu, gururlu ve duygusal” olduğunu paylaştı.

Mughal, otobüsten inen öğrencilerden oluşan bir TikTok ile birlikte “Bu büyük girişimin etkili bir şekilde uygulanması en iyisi” diye tweet attı.

Multan kurumu, özellikle Güney Asya ülkesinin trans topluluğunun üyeleri için tasarlanmış, büyüyen, devlet tarafından finanse edilen okulların bir parçası.

İki yıl önce Lahore’da The Gender Guardian’ın açılmasıyla birlikte, Pakistan şimdi transseksüel topluluğunu eğitmeye adanmış en az 4 okula ev sahipliği yapıyor. Diğerleri arasında Lodhran şehrinde bir okul ve geçen Mart ayında İslami dini okulu açmak için tüm birikimlerini kullanan 34 yaşındaki trans kadın Rani Khan tarafından kurulan ülkenin ilk sadece trans medresesi yer alıyor.

Multan okulunun açılışı, ülkenin trans hakları alanındaki ilerlemesini sürdürüyor. 2018’de kabul edilen Trans Kişiler (Hakların Korunması) Yasası, translar için yasa kapsamında tam eşitliği garanti altına almayı amaçladı. Kapsamlı mevzuat, trans yetişkinlerin adlarını ve cinsiyetlerini yasal olarak değiştirmelerine izin veriyor ve istihdam, sağlık ve diğer kamu ve özel sektörde translara karşı ayrımcılığı açıkça yasaklıyor.

Tasarı ayrıca, tıbbi bakım için “güvenli evlerin” kurulması, translar için danışmanlık ve eğitim, trans bireyler için ayrı hapishaneler kurulması ve çocuklara duyarlılık eğitimi sağlanması da dahil olmak üzere hükümet adına bir dizi eşitlik yanlısı yükümlülükler getiriyor.

Bununla birlikte, Trans Pakistanlılar daha geniş bir toplumda hala yoğun baskıya maruz kalıyor. 2018’de, 2015’ten bu yana en az 62 trans kadının öldürüldüğü bildirildi, bu sayı muhtemelen o zamandan beri arttı. Ek olarak, trans aktivist Gül Panra geçen Eylül ayında Peşaver şehrinde vurularak öldürülmüş ve bu uluslararası öfkeye yol açmıştı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün belirttiği gibi, Pakistan’ın ceza kanunu, İngiliz sömürge döneminden kalma eşcinsel cinsel davranışları suç saymaya devam ediyor.

Ehtisham Anwar’a göre, Dera Ghazi Khan ve Bahawalpur şehirlerinde de trans topluluğu için okullar açılacak. Öğrencilerin tepkilerine bakılırsa, bu sadece ülkenin trans nüfusu için daha da faydalı olacaktır.

Geo News’e konuşan bir öğrenci,

“Şu andan itibaren tüm hayallerimin gerçekleşeceğini hissediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.