fbpx   .  

Paris’te Binlerce Kişi, Eşcinsel Evlilik Yasasını Protesto Etti

Thousands of demonstrators gather on the Champ de Mars near the Eiffel Tower in Paris, to protest France's planned legalisation of same-sex marriage, January 13, 2013 . REUTERS/Charles Platiau (FRANCE - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)

Sağcı ve muhafazakar dernek ve sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği, Eyfel Kulesi’nin karşısındaki Trocadero Meydanı’ndaki gösteriye katılanlar, büyük tartışmaların ardından 3 yıl önce kabul edilen yasanın iptalini istedi. Protestocular, eşcinsellere evlat edinme ve başka birinden suni döllenme ile çocuk sahibi olma hakkı verilmesini eleştiren sloganlar attı.

 
Organizatörler 200.000 bin derken, polis 24.000 kişi dedi.

 

 
Valilik açıklamasına göre, gösteriye 24 bin, protestoyu düzenleyenlere göre ise 200 binin üzerinde katılım oldu. Gösteriye, cumhurbaşkanlığı seçimleri için merkez sağın aday adayları arasında yer alan Hristiyan Demokrat Parti Başkanı Jean-Frederic Poisson, Cumhuriyetçiler Partisi Milletvekili Herve Mariton ve aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi Milletvekili Marion Marechal-Le Pen de katıldı. Fransız basınında çıkan haber ve yorumlara göre, gösteriye katılanlar, mayıs ayında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde adaylara bu konuda baskı yapmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.