Pinterest, Kullanıcılar İçin Yeni Zamir Seçeneklerini Duyurdu

 Pinterest, Kullanıcılar İçin Yeni Zamir Seçeneklerini Duyurdu
Digiqole ad

Diğer seçenekler Ey/Em, He/Him, Ne/Nem, She/Her, They/Them, Ve/Ver ve Xe/Xem.

Pinterest, kullanıcıların profillerinde görüntülenmek üzere kendi seçtikleri 9 zamir seçeneği sunuyor.

Zamirler Ey/Em, He/Him, Ne/Nem, She/Her, They/Them, Ve/Ver, Xe/Xem, Xie/Xem, Ze/Zir’ ve Amerikan görüntü paylaşım platformunun hem kişisel hem de iş hesaplarında kullanılabilir.

Ze/zir ve xie/xem gibi cinsiyetten bağımsız zamirler bazı insanlar tarafından kullanılır – örneğin, non-binary, kuir, cakışkan cinsiyetli ve cinsiyet kalıplarına uygun olmayanlar-.

Instagram, geçtiğimiz ay platformuna benzer bir fonksiyon getirmişti.

“Pinterest’in internette olumlu ve ilham verici bir yer olmasını istiyoruz.”

Pinterest’in LGBTİ+ Çalışan temsil grubu, EMEA’nın Eş-lideri Sean Doyle konuyla ilgili şunları söyledi:

“Pinner’ların kendilerini tanımlayabilmeleri ve en özgün benliklerini ifade edebilmeleri için dokuz kişisel zamiri tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Pinterest’in internette olumlu ve ilham verici bir yer olmasını istiyoruz ve bu özelliğin herkes için kapsayıcı bir deneyim sağlamaya devam edeceğini umuyoruz.”

“Zor bir yıldan sonra, bu kadar çok insanın farklılıklarını benimsemek için Pinterest’e döndüğünü görmek harika. LGBTİ+ topluluğunun ‘biseksüel pride bayrağı’ ve ‘akışkan cinsiyet bayrağı’ aramalarıyla gururla kutlama yapmaya çalıştığını ve bu aramaların 5 kat arttığını gördük. Ve özellikle Z kuşağının, bir düşünme döneminin ardından kimliklerini ve cinselliklerini keşfetmesi ve ‘omniseksüel’ aramalarının 8,5 kat artmasına neden olması ilginç.”

Gerçekten de Pinterest, ‘Gerçek Renklerini Göster’ gurur kampanyasının bir parçası olarak, Pride ayını kutlamak için LGBTİ+ ile ilgili bir dizi veri paylaştı.

Veriler, Gen Z arasında ‘omniseksüel’ aramalarının 8,5 kat, ‘abroseksüel’ (zaman içinde cinsel yöneliminde değişiklikler yaşayan biri) aramalarının 3 kat arttığını gösteriyor.

Bu arada, “açılma partisi” aramaları %67 arttı; “açılma fotoğraf çekimi” %44; “biseksüel gurur bayrağı” 5 kat, “akışkan cinsiyet bayrağı” 4,5 kat arttı.

Bu Pride ayında, Pinterest ayrıca şu LGBTİ+ kuruluşlarına bağış yapacak: BLAQ, Göçmenlik Eşitliği ve Birleşik Krallık’ta trans ve cinsiyet çeşitliliğine sahip gençleri destekleyen kar amacı gütmeyen kuruluş Mermaids.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin