fbpx   .  

Pop Müziğin Geleceği: Kuir Kadınlar

Müzik endüstrisini yöneten isimler ve akımlar sürekli değişiyor. 2018’de ise müzik yeni bir lider buldu ve bu lider kalacak gibi görünüyor: kuir kadınlar.

Biseksüel, panseksüel ya da lezbiyen olsun, radyoda başka kadınlar hakkında, erkekler hakkında, cehennem hakkında ve hatta kimseyi sevmemek ve bir kadın olarak kendini sevmek hakkında şarkı söyleyen, artık seçmek zorunda olmayan kadınları duyuyoruz.

 

Bazıları Katty Perry’nin bu akımı 2008’deki şarkısı “I Kissed A Girl” ile başlattığını söylüyor. Aşağıdaki 8 sanatçı bu akımı iyice güçlendirdi.

 

Peki ama Queer (Kuir) ne demek? 

(Kendisini heteroseksüel olarak tanımlamayan insanlar için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. Normatif cinsel kimliğe sahip olmayan kişiler de kendilerini tanımlamak için bu kelimeyi kullanır.)

Şimdi kenara çekilin çocuklar! İşte pop müziğin geleceği 8 müthiş kuir kadın

Janelle Monáe

Şarkıcı ve oyuncu olan Janelle Monaáe yakın bir zamanda kuir olduğunu açıklamıştı. Bu büyük haberin yankıları henüz dinmemişti ki Dirty Computer adlı yeni bir albüm çıkardı. Albüm mükemmel görseller, harika sözler ve kendini sevmek, kuir onuru ve kadın gücü hakkında güçlü mesajlarla dolu.

Demi Lovato

Aklındakini söylemekten asla kaçınmayan şarkıcı hem müzik tarzını hem de kendini değiştirdi. Hakkındaki belgesel Demi Lovato: Simply Complicated uyuşturucu sorunları, yeme problemleri ve cinsel yönelimiyle ilgili konulara değindi.

“Cool for the Summer” şarkısı bir kadına yazılmıştı ve daha önceki bir söyleşide, “bir insanla bir bağlantımın olmasını istiyorum ve bu insanı kadın ya da erkek olarak ayırmayı gereksiz buluyorum” demişti.

Kehlani

Yalnızca kendi yazdığı Tweeti açıklamamız yeterli:

“Ben kendimi kuir olarak tanımlıyorum. Bi değil, hetero değil. Kadınlara, erkeklere, kuir erkeklere, interseks insanlara, trans insanlara… Hepsine çekim duyabilirim.”

Halsey

Halsey hem kadın hem de erkeklerle olan ilişkileriyle ilgili şarkılar yazıyor. “Bad At Love”da hem erkek hem de kadınlarla olan sorunlu ilişkilerini anlatırken “Stranger” şarkısında ise Lauren Jauregui ile iki kadın arasındaki aşkı anlatıyor.

Lauren Jauregui

Lauren’den bahsetmişken, Fifth Harmony albümü yakın zamanda piyasaya sürüldü.

“Ben biseksüel bir Kübalı-Amerikalıyım ve bundan gurur duyuyorum.”

Hayley Kiyoko

Hayley Kiyoko’yu en çok “Girls like Girls” şarkısıyla biliyoruz ve her zaman cinsel yönelimi konusunda açık olmuştu.

“Açık olmayı ve kendi yaşanmışlıklarımı paylaşmayı seviyorum çünkü diğer çocukların erken yaşlarda kendileriyle barışık olmaya başlamalarını istiyorum.”

Fletcher

Kariyerine X Factor’de başlayan Fletcher :

“Fikrimi ve cinsel yönelimlerle ilgili duruşumu istediğim her şekilde ortaya koyuyorum. Cinsellik hakkında rahatça konuşmak gerçekten çok önemli. Ne kadar konuşursak o kadar normalleşir, ne kadar normalleşirse bizden sonra gelecekler o kadar az zorluk çekerler.”

Kim Petras

25 yaşındaki Alman şarkıcı ve söz yazarı kariyerinin başından beri transseksüel insanların daha çok kabul görmesi için çalışıyor.

“I Don’t Want It All” şarkısıyla piyasaya giriş yapan Kim Petras, o zamandan beri yeni bir albüm üzerinde çalışıyor ve önümüzdeki ayın sonunda bitirmiş olmayı umuyor. Onur yürüyüşlerindeki canlı performanslarıyla gerçekten de adından söz ettiriyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.