fbpx   .  

Queer Eye Yıldızı Jonathan Van Ness: HIV Pozitifim

Netflix’in Queer Eye dizisinde ilgi çekici karakteriyle tanınan ve komik bir saç ustasını canlandıran Jonathan Van Ness, The New York Times’a verdiği duygusal bir röportajda HIV pozitif olduğunu söyledi. Van Ness, zamanında meth bağımlısı ve seks işçisi olduğunu da açıkladı.

 

Yakın zamanda yayımlanması beklenen “Over the Top: A Raw Journey to Self Love” adlı biyografi yazısı hakkında konuşan 32 yaşındaki Ness, her zaman kendisini destekleyen bir aile ortamı içerisinde göze çarpan bir çocuk olarak büyüdüğünü söyledi. Küçük yaştayken birlikte oyun oynadığı kendinden yaşça büyük bir çocuk tarafından cinsel tacize uğrayan Van Ness, üvey babasının vefatından sonra aşırı yeme bozukluğuna yakalandığını da ekledi.

 

Lisesinin ilk erkek cheerleader’i olan Van Ness, kendi ergen halini “şişman, feminen ve sevimsiz” olarak tanımladı. Yaşadığı şehir Quincy’deki futbol taraftarlarının oyunlar esnasında kendisine bira şişeleri fırlattığını söyledi.

Ergenlik yıllarında, internetteki sohbet odalarından tanıştığı kendinden yaşça büyük erkeklerle randevulaşarak cinsel ilişkiye girdiğini belirtti. Üniversite hayatının ilk senesindeyse haftasonları annesinin verdiği 200 doları uyuşturucuya harcayıp, ihtiyacı olan günlük parayı daha sonrasında kapanan Gay.com’dan seks işçiliği yaparak kazandığını söyledi.

Times’ın haberine göre Van Ness 19 yaşındayken Tucson’daki üniversitesini bırakıp, Aveda Institute Minneapolis’teki “11 saatlik güzellik uzmanı programına” kaydoldu. 20’li yaşlarının başındayken Los Angeles’a taşınıp saç tasarımcısı olarak çalışmaya başlayan Van Ness, Grindr’dan tanıştığı bir çift kendisine meth “ikram ettikten” sonra bağımlı olduğunu ifade etti. Sonrasındaysa 2 defa rehabilitasyon programına gitmiş.

Bir gün, bir müşterisinin saçını yaparken fenalık geçirip bayılan Van Ness, grip belirtileri gösteren semptomlarının henüz tanısı konmamış HIV işaretçisi olduğunu fark etti.

Times, Van Ness’in kötü alışkanlıklarından kurtulmaya çalıştığını belirtti. “Hala alkol alıp esrar içmeye devam ediyor fakat yıllardan beri ağır uyuşturuculardan uzak duruyor. Aile güvencesindeki parayı kullanarak Los Angeles’ta hayatına yeniden başladı” diye de ekledi.

Times’ın bildirdiğine göre Van Ness ailesi Illinois, Wisconsin ve birkaç başka yerde daha 16 televizyon istasyonunu yöneten Quincy Media’nın sahibi. Aynı zamanda 2 yerel gazetenin de sahibiler.

Funny or Die isimli komedi sitesinde çalışan bir arkadaşı Van Ness’e, her hafta başka bir misafiriyle beraber Game of Thrones’daki sahneleri yeniden canlandıraacağı bir program sunuculuğu teklifinde bulundu. Bu şekilde eğlence sektörüne 2013 yılında giriş yapan Van Ness, aynı zamanda bizleri “Gay of Thrones” programıyla da tanıştırmış oldu.

Van Ness, Netflix’in aynı isimli 2003 yılı dizisi Queer Eye’ı 15 yıl sonra yeniden çekmesiyle beraber HIV pozitif olduğunu açıklayıp açıklamama konusunda düşünmeye başladığını söyledi. Ness, Trump yönetiminin LGBT topluluğuna karşı kötü söylemlerine karşılıkta bulunmak amacıyla özel durumunu resmi olarak açıklama kararı verdiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.