fbpx   .  

RuPaul’s Drag Race’in İlk Açık Trans Erkek Yarışmacısı ile Tanışın: Gottmik

Gottmik geçtiğimiz günlerde Ocak ayında yayınlanacak olan Drag Race’in 13. Sezonunun bir parçası olarak duyuruldu.

RuPaul’s Drag Race’in yaklaşan sezonu şov için tarihi bir ilki içerecek: Taç için yarışan trans bir erkek yarışmacı. Drag sanatçısı ve makyaj sanatçısı Gottmik, 13 kraliçenin yanında gelecek ay realite yarışmasının 13. Sezonunda mücadele edecek.

 

 

Gottmik, Çarşamba günü yeni yarışmacılar duyurusuyla birlikte yayınlanan “Kraliçelerle Tanışın” videosunda,

“RuPaul’un Drag Yarışı ‘nın ilk trans galibi olmam gerekiyor, nokta,” dedi.

Gelecek Drag Race kadrosuna seçilmeden önce Gottmik, Lil Nas X gibi ünlülerle yaptığı çalışmalarla tanınıyordu. Ayrıca sanatçı, Heidi Klum, Paris Hilton ve Adam Lambert gibi diğer önemli isimlerle de çalıştı.

Kendini hayranlarına tanıtırken Gottmik, drag yaklaşımını, ara sıra kupasına bıyık çizmek de dahil olmak üzere cinsiyetle oynayan bir yaklaşım olarak tanımladı. Sanatına olan punk yaklaşımı, uzaylı özelliklerini ve pin-up silüetlerini tasvir etme hayranlığını da içeriyor.

Gottmik ilk trans ya da cinsiyet belirtmeyen kazanan olmayı umarken, Drag Race’de bu tür tek rakip değil. 3. Sezondan Carmen Carrera ve 4. Sezondan Jiggly Caliente gibi bazı trans kraliçeler açılmadan önce RuPaul’s Drag Race’de yarıştılar. Sezon 5’te, Monica Beverly Hillz, gösterinin bir bölümünde trans kimliğini kamuya açık olarak paylaşan ilk kraliçe olduktan sonra tarih yazdı.

Gösteride yer alan diğer cinsiyetsiz ve gender-fluid kraliçeler arasında Shea Coulee, Valentina, BenDeLaCreme, Aja ve Adore Delano yer alıyor.

Bununla birlikte, yarışmanın trans temsil geçmişi her zaman ideal değildi. Beverly Hillz 2013’te açıldığında, RuPaul’s Drag Race, transseksüel yarışmacıların şovda yer almasına izin vermedi – ancak 12. Olan yarışmacının yarışmaya devam etmesine izin verildi. Bir yıl sonra, gösteri, belirgin bir şekilde transfobik bir hakaret olan bir kelimenin uzun süredir kullanıldığı bir kısım yüzünden büyük tepkilere yol açtı, ancak yapımcılar sonunda özür diledi ve nefret dolu terimin kullanımını bırakmaya söz verdi.

Ancak yarışmaya adını veren sunucu kendi transfobi iddialarına sebep olmaya devam etti. RuPaul Charles, The Guardian’a 2018’de verdiğ röportajında, halihazırda cinsiyet ameliyatı geçirmiş bir trans kraliçenin gösteride yarışmasına “muhtemelen” izin verilmeyeceğini söyledi.

“Kendini bir kadın olarak tanımlayabilir ve geçiş yaptığınızı söyleyebilirsiniz, ama bedeninizi değiştirmeye başla bu değişir. Farklı bir şey üstleniyor; yaptığımız şeyin tüm konseptini değiştiriyor.”

Gottmik bu sözler hakkında yorum yapmasa da gösterinin topluluk temsilini ileriye taşımayı umduğunu söyledi.

“Şu anda şovda olmak benim için çok önemli, trans hareketi çok büyük, çok güçlü, çok kuvvetli hale geliyor. Gösteriye çıkmaya ve topluluğum için bu tacı kazanmaya hazırım.”

RuPaul’s Drag Race’in 13. sezonu 1 Ocak’ta VH1’de prömiyer yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.