Rusya’nın Gökkuşağı Bayrağı Yasağına Doğal Çözüm

 Rusya’nın Gökkuşağı Bayrağı Yasağına Doğal Çözüm
Digiqole ad

Rus LGBT bireyleri artık ülkenin homofobik yasalarına gökkuşağı ile direnebilecek.

Bir grup Hollandalı sanatçı, Rus LGBT bireylerin ülkenin gay propagandasına karşı çıkarttığı yasaları çiğnemeden protesto edebilmesi için yeni bir  uygulama geliştirdi. Raduga (Rusça’da gökkuşağı) adı verilen uygulama, ülkedeki hava durumunu takip ediyor ve yakınlarda gökkuşağı oluşma ihtimali varsa kullanıcılarına uyarı gönderiyor.

Proje yaratıcılarından biri olan Cecilia Hendrikx: “Bu projenin güzelliği diğer yapılanlardan daha şiirsel ve daha az tehlikeli olması. Hala dikkat çekiyor ama bunu daha normal yollarla yapıyor.”

rus

2013 yılında Rusya, yaşça küçük olanları “geleneksel olmayan cinsel ilişki” ya da “geleneksel olan ve olmayan cinsel ilişkileri eşit gören fikirler” ile ilgili herhangi bir materyale maruz bırakmayı yasa dışı kılmıştı.

Uygulamaya katılan sanatçılardan biri olan Tara Karpinski: “Yaptığımız şey, politik sanat. Dünyada toplum ve otorite arasında bir gerilim varsa orda olmayı seviyoruz.

Ve bu projenin tek sonucu internette daha çok gökkuşağı fotoğrafı görmek olsa bile pişman olmayacağız. Bütün projelerimizde yorumlama özgürlüğünü katılımcılara bırakıyoruz.”

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin