Star Wars’ta Oynayan Aktör Riz Ahmed’ten Pakistan’da Yaşayan Trans Kadınlara Anlamlı Ziyaret

 Star Wars’ta Oynayan Aktör Riz Ahmed’ten Pakistan’da Yaşayan Trans Kadınlara Anlamlı Ziyaret
Digiqole ad

Star Wars: The Rogue One’da oynayan aktör Riz Ahmed, atalarıyla bağ kurmak için gittiği Güney Asya ülkesi Pakistan’da ülkenin trans kadınlarına anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdi. Ahmed Instagram’a ’13 yıl içinde Pakistan’a olan ilk seyahatimden yazıyorum. Hafta boyunca bu inanılmaz ülkeden fotoğraflar/videolar/izlenimler paylaşacağım.’ Diye yazdı.

Yükselen Hollywood yıldızı İngiltere doğumlu ama Pakistan’la olan bağları hakkında sık sık konuşuyor. Aktörün Pakistan’a olan seyahati ülkenin Khwaaja Sarai olarak da bilinen trans topluluğu hakkında bilgi almak için uğramayı da içeriyordu. Ahmed, topluluğun maruz kaldığı şiddet hakkında farkındalık yaratmak için tecrübelerini sosyal medyaya da yükledi.

“Transseksüeller Güney Asya kültürünün yüzlerce yıldır bir parçası. New York’ta veya Londra’da gördüğünüzden çok çok daha fazla transı Pakistan’da görebiliyorsunuz. Yakın zamanlarda Pakistan resmi belgelerde ‘üçüncü cinsiyeti’ tanıyarak transların toplumdaki yerlerini sabitledi.”

Ahmed’in paylaştığı fotoğraflardan birisinde sokakta uğradığı saldırıdan dolayı yüzü kanla kaplanan bir kadın vardı.

“Bu tanınmaya rağmen marjinalleştiriliyorlar ve dans, seks işçiliği yada ruhani bir dilenciliğe zorlanıyorlar. (İnanışa göre duaları ve lanetleri daha güçlü oluyor, o yüzden onları kızdırmamak en iyisi.) Eşcinsel ilişkiler Pakistan’da sık karşılaşılabilen bir şey ve genelde homoseksüellik olarak görülmüyor. Bir çok açıdan bu ikili olmayan bir kültür -cinsiyet, cinsellik ve inanç konularında.”

Riz Ahmed HBO yapımı The Night Of’la Emmy kazanmıştı ve Charlie XCX’in Boys klibinde rol alan erkeklerden biriydi. Aynı zamanda Riz MC adıyla rapçi olarak da bilinen aktörün grubu Swet Shop Boys, genellikle kültürel kimlik hakkında şarkılar çıkarıyor.

 

 

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin