Tanımadığımız Ünlü Tarihsel Kuir İkonlar

 Tanımadığımız Ünlü Tarihsel Kuir İkonlar
Digiqole ad

Tarihin her döneminde, dolaptan çıkmak ve gerçek kimliğini açıklamak LGBT bireyler için zor olmuştur. Bu da ister istemez genç kuirlerin örnek alabileceği, imrenebileceği idoller bulmasını zorlaştırıyor.

Neyse ki tarihçiler yılmadan çalışıyor ve tarihin önemli LGBT isimlerini bulmaya devam ediyor. Bize de sadece bu isimlerden bir derleme yapmak kalıyor.

İşte kuir olduğunu bilmiyor olabileceğiniz 9 isim.

Leonardo da Vinci

Geçtiğimiz yıl yayınlanan Walter Isaacson imzalı Leonardo da Vinci biyografisine göre, da Vinci gay olduğunu gizlemeyen 15. yüzyıl isimlerinden. Sanatçının binlerce sayfalık defterleri incelendiğinde da Vinci’nin birden fazla erkek partneri olduğu görülüyor.

Ayrıca yaşadığı dönemde kendisinin birkaç kere ‘oğlancılık’ ile suçlandığı ve yaşadığı hayatın çevresi tarafından ‘uygunsuz’ bulunduğu biliniyor.

Florence Nightingale

Modern hemşireliğin kurucu ismi kabul edilen Nightingale, 1993’te yayınlanan “Superstars: Twelve Lesbians Who Changed the World” adlı kitaba göre bir lezbiyendi. Nightingale’nin aşık olduğu kadınlardan biri de kuzeni Marianna Nicholson’du.

Aşık olduğu bir başka isim olan Marianna’nın da dönemin kanunlarına yakalanmamak için kardeşiymiş gibi davrandığı biliniyor. Nightingale’nin yakın olduğu bilinen başka isimler arasında teyzesi Mai ve kuzeni Hilary bulunuyor.

King James VI and I

1567 ile 1625 yılları arasında İngiltere’yi yönetmiş olan James, sevgililerine verdiği ünvanlar ile tanınıyor. Bunlardan en ünlüsü Robert Carr. Kendisi James tarafından Somerset Kontu ilan edilmişti.

George Villiers’i ise Buckingham’ın hem Kontu, hem Dükü hem de Şövalyesi ilan etmiş!

Selma Lagerlöf

Lagerlöf, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk kadın (1909) olarak tanınıyor.

1992 yılında yayınlanan mektuplarında, başka bir kadın yazar Sophie Elkan’a yazdıklarına göre Lagerlöf Elkan’a aşıkmış.

İkilinin ilişkisinin 1894’te başladığı ve Elkan’ın ölümüne kadar birlikte oldukları belirtiliyor.

“Her yerde benimlesin, nereye gitsem seni görüyorum, seni duyuyorum ve senle yaşıyorum.”

“Geçmiş her bir gün için sana ne kadar teşekkür etsem az.”

Lagerlöf’ün İsveç parasında yer alan ilk kadın olması da başka bir detay.

William Shakespeare

Tüm zamanların en sevilen senaristlerinden Shakespeare, aralarında Ian McKellen’ın da bulunduğu bazı kişilere göre kuirdi!

McKellen, 2012 yılında yaptığı açıklamada kendisinden şöyle bahsetmişti:

“Shakespeare’in gay olma ihtimali bir hayli yüksek.”

“Hikayelerinde, komedilerinde oldukça kompleks bir yapı var. Kadınlar erkek kıyafeti giyiyor, erkekler kadın kıyafeti giyiyor ve bana kalırsa Shakespeare hem erkeklerle hem de kadınlarla seks yapmaktan keyif alan bir adammış.”

Royal Shakespeare Company’in sanat direktörü Gregory Doran ise 2017 yılında yaptığı bir açıklamada Shakespeare’nin yayınladığı sonelerin büyük kısmının kadınlara değil, erkeklere yazılmış olduğunu söylemişti.

Roberta Cowell

Cowell, İkinci Dünya Savaşı boyunca İngiltere için görev yapmış olan bir savaş pilotu. Aynı zamanda bir yarış arabası pilotu ve cinsiyet değiştirme ameliyatı olan ilk gönüllülerden biri.

Savaşta esir düşen ve hayatta kalmak için sokak hayvanlarını yemek zorunda kaldığı bilinen Cowell, 1951 yılında plastik cerrah ikilisi Sir Harold Gillies ve Ralph Millard sayesinde ilk başarılı vajinoplasti ameliyatlarından birini geçirdi.

Richard I

Eşi ve çocukları olmasına rağmen, Richard genelde Fransa kralı Philipp II ile anılır. İkilinin arasında su sızmadığı, Richard’ın sekreteri tarafından doğrulanmıştı.

“Her gün aynı tabaktan yerler, yataklarını asla ayırmazlardı.”

Caroline Spurgeon

University of London’un ilk kadın profesörü olan Spurgeon, kadınlar için açmış olduğu yol ve yarattığı istihdam ile dönemin hükümeti tarafından üstün hizmet ödülüne layık görülmüştür.

Spurgeon, İngiltere kadın hokey takımı kaptanı Clapham ile mutlu bir birlikteliğe sahipti ve ikisi öldükten sonra yanyana gömüldüler.

Julius Caesar

Roma İmparatorluğu’nun efsane lideri Caesar, düşmanları tarafından kuirliği nedeniyle sık sık alay konusu olmuştur.

Caesar, Bitinya kralı Nicomedes IV ile tutkulu bir ilişki yaşamış ve itaatkar bir role sahip olmuştur.

Bazı tarihçilere göre, Caesar’ın askerleri bir zafer sonrasında “Caesar Gaul’leri fethetmiş olabilir / Ancak Nicomedes de Caesar’ı fethetti” diye tezahüratta bulunmuştur.

Caesar’a, Nicomedes ile birlikteliği nedeniyle “Kraliçe” lakabı takılmıştır. Bu bile tek başına, homofobinin zaman ve mekan dinlemediğini gözler önüne seriyor!

Öneriler

1 Comment

    Avatar
  • Sevgili GMag öncelikle yazı için sağolun ama bazı kişilerin ismini göremedim ve bende bildiğim isimleri paylaşmak istedim.
    Sappho, Büyük İskender, Hadrianus, A. Poliziano, Botticelli, III. Julius(Papa), Kardinal Cafara, III. Henry, Francis Bacon, Jean-Baptiste Lully, Kraliçe Christina, Büyük Friedrich, Alexander von Humbolt, Hans Christian Andersen, Çaykovski, Oscar Wilde, Marcel Proust, John Maynard Keynes,Kraliçe Anne.
    Kaynakça :
    Norman Davies, Avrupa Tarihi, s. 516-517.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

47 Paylaşımlar
Paylaş46
Tweetle
Paylaş
Pin1