fbpx   .  

Büyük Mücadelenin Ardından Tayland’a Evlilik Eşitliği ‘Sonunda’ Geliyor!

Yıllar süren mücadelenin ardından, Tayland’a evlilik eşitliği geliyor.

Geçtiğimiz günlerde yeniden meclis gündemine taşınan konu, mutlu sona bağlanmak üzere. Büyük bir aksilik olmadığı takdirde, Tayland Güneydoğu Asya’ya evlilik eşitliğini getiren ülke olacak.

 

Taylandlı gay çiftlerin birliktelikleri ‘medeni birliktelik’ adıyla kabul edilse de, mevcut kanunlar gerçek bir eşitlik sunmuyor.

 

Ne var ki bu kanunların toplumda bir karşılığı bulunmuyor. Taylandlı vatandaşların büyük kısmı, evlilik eşitliliğine açık ve ülkenin bu konuda ileriye dönük bir adım atmasını istiyor. İzlenecek temel strateji konusunda karşıt görüşler olsa da, ülkedeki siyasi aktörler de evlilik eşitliğinin gelmesi gerektiğini düşünüyor.

Birleşmiş Milletler’in 2016’da yapmış olduğu bir araştırmaya göre, Tayland’ın %78’i eşcinsel evlilikleri destekliyor.

Ülkenin yıllık gelirinin önemli bir kısmını da LGBT turizmi oluşturuyor. Tayland, bu sektörden her sene ortalama 5.3 milyar dolar kazanıyor.

Eşcinselliği suç kapsamından 1950’de çıkaran Tayland’da 2015’ten beri de resmi olarak ayrımcılık karşıtı bit politika izleniyor. Homofobi ve transfobinin azımsanmayacak kadar güçlü olduğu Asya’da, Tayland gerçek bir örnek olma yolunda ilerliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.