Tayland’ın LGBTİ+ Dizisi İnternette Büyük İlgi Çekti!

 Tayland’ın LGBTİ+ Dizisi İnternette Büyük İlgi Çekti!
Digiqole ad

Her bölümü milyonlar izlenen Still 2gether dizisi, Batılı olmayan kuir temsilleri için bir yol gösterici haline geldi.

Doğum günü hediyesi çekmek zor olabilir, özellikle de sevdiğiniz birine mükemmel hediyeyi vermek istediğinizde. GMMTV ve Youtube’da cuma günleri yayınlanan Tayland’ın romantik komedi dizisi Still2gether’ın ikinci bölümünde Sarawat’ın yüzleştiği durum tam da bu. Başarısız birkaç sürpriz girişimi ve küçük bir yangını da içeren talihsizliklerden sonra, Sarawat erkek arkadaşı Tine’ye basit bir hediye vermeye karar veriyor: bir şarkı.

Tatlı bir gece serenadından sonra, çift birbirlerine tatlı sözler söylüyorlar; sevgilisinin doğum gününü kutlarken ‘Sana mutluluk diliyorum, umarum sonsuza kadar benimle kalırsın,’ diyor. Mumları üfledikten sonra Sarawat Tine’ye sevimli bir biçimde onun için kullandıkları takma adla sesleniyor, ‘küçük bufalo’. Bunun gibi tatlı sahneler dünya çapında viral olarak, dizi anavatanının sınırlarını aşarak sevilen bir fenomen haline geldi.

Still 2gether gibi Boy Love dizileri, milyonlarca tutkulu takipçileri, fan kitleleri, kolayca sevilen karakterleri ve kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz olay örgüleriyle Batılı olmayan kuir temsilleri için bir mihenk taşı haline geldi. Genellikle BL şeklinde kısaltılan bu dizi türünün kökeni 1970’lere ve erkekler arasındaki aşka odaklanan yaoi adındaki Japon hikayelerine dayanıyor. Geçtiğimiz yıllarda BL kendi başına popüler bir televizyon türü haline geldi. Tayland’sa BL dramalarının en büyük yapımcılarından biri. Kuir hakları için mücadele ilerlerken ve kuirsanatçılar dünya çapında daha görünür olurken, BL’lerde Still 2gether ve öncülü 2gether: The Series’in her bölümünün günler içinde milyonlar izlendiği Youtube gibi platformlarda popülerliğini artırmaya devam ediyor. Nisan ayında GMMTV bölümlerin sadece Tayland’a özel izleme programı LINE TV’de 100.000.000 izlenmeyi geçtiğini açıkladı.

Still 2gether’ın popülaritesinin bir açıklaması oldukça sıradan; Sarawat ve Tine’nin hikayesi çok hayatın içinden bir hikâye. Dizi, birbirine aşık iki erkeğin günlük maceralarını, iniş ve çıkışlarını izleyiciye sunuyor. Bu sıradanlık aslında oldukça özel, zira onlarınki gibi hikayelerin anlatılabileceği bir alan yaratıyor.

Bu sene final yapan 2gether: The Series Tayland televizyonlarından tanınan Vachirawit Chivareetarafından canlandırılan Sarawat ve piyasaya yeni giren Metawin Opas-iamkajorn tarafından canlandırılan Tine’yi izleyicilere tanıtmıştı.  Üniversiteye yeni başlayan iki 18 yaşındaki gencin, sahte olarak başlayan ilişkilerinin gerçeğe dönüşmesini konu almıştı.

2gether: The Series’in açılış bölümünde Tine kendisini bir ikilemde buluyor. Green adlı bir çocuk kendisiyle flört etmeye çalışsa da bu Tine’nin ilgisini çekmiyor. Tine, Green’in hamleleriyle başa çıkmak için arkadaşlarının önerisini dinleyerek biriyle berabermiş gibi davranmaya karar veriyor. İşte bu şekilde okullarındaki içine kapanık ama gitar çalışı ve görünüşüyle popüler futbolcu Sarawat hikâyeye dahil oluyor. Sarawat’ı ikna etmek için Tine okulun müzik kulübüne katılıyor ve bir süre sonra Sarawat Tine’nin sahte erkek arkadaşı olmayı kabul ediyor.

Dizinin 13. bölümü, arkasında karakterlerin geleceğini merak eden bir fan kitlesi bırakarak bitmişti. 1 Haziran 2020’de GMMTV 11 Eylül’de başlayacak ve 5 bölümden oluşacak bir devam mini dizisini duyurmuştu. Still 2gether ikilinin bir sene sonrasını ve oturmuş ilişkilerini konu ediniyor. Tine ve Sarawat’ın bir çift olarak hayatlarına ve daha derin yan karakterlere göz atıyor.

Cuma geceleri diziyi izlerken tweet atan dünya çapındaki fan kitlesi diziyi muhtemelen Güneydoğu Asya’nın en popüler BL draması yapıyor. Dizi, izleyicilerin beğenisini kazanması için ihtiyacı olan bütün ögelere sahip; yalandan bir ilişki, düşmanken âşık olan karakterler ve gitar dersleri sırasında flörtleşmeler.

Kuir karakterlerin âşık olmayı bırakın sadece ortaya çıkmak için bile çaba sarf ettikleri daha heteronormatif televizyon türlerinin aksine, BL dizileri genellikle koşulsuzca kuir oldukları bir evrende geçiyor. Çoğu BL dizisinde, ana karakterler bağlamdan bağımsız olarak ya da bir açıklamaya ihtiyaç duymadan kuir ilişkilerde yer alıyorlar ve yan hikayeler arasındaki kuir ilişkilere odaklanıyor. Bu tarz bir temsil Asya’daki ana akım medyada üzücü bir biçimde yer bulamıyor, zira bu tarz diziler genellikle genç izleyicilerin ekranda kendilerinden bir şeyler bulabilecekleri gençlik hikayelerine odaklanıyor.

2gether: The Series’in başarısı sadece kuir topluluğuna yardım etmiyor, aynı zamanda diğer iletişim ağları ve yapımlar için de bir emsal teşkil ediyor. BL dramalarının Tayland’daki başarısını, ülkenin doğu komşusu olan Filipinler de dahil olmak üzere başka ülkeler de takip ediyor. Bu yıl bitmeden Filipinler’de BL türünde 20 yeni dizi yayına başlayacak.

2gether’ın final yapmasının ardından başlayan Filipin yapımı BL dizisi Gameboys’un ilk bölümü de Youtube üzerinden milyonlarca kez izlendi. Dizinin başarısının karantinadan mı yoksa bir temsil arzusundan mı kaynaklandığını anlamak zor olsa da, kesin olan izleyicilerin önceleri pek de bilinmeyen bir türü keşfetmelerine olanak tanıdığı. Tür, kendine ana akım medya ve geniş bir kitlede yer buldu ve Asya perspektifinden daha fazla kuir hikaye anlatılmasına olanak tanıdı.

Öneriler

1 Comment

    Avatar
  • LGBTIAN-B temalı tayland dizileri bana tuhaf geliyor.Böyle davranışları mimikleri falan yapay geliyor bana.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

29 Paylaşımlar
Paylaş29
Tweetle
Paylaş
Pin